Dom pełen światła

1504 odwiedzin
23 lip 2021

Światło w domu czy mieszkaniu jest jednym z podstawowych czynników wpływający pozytywnie na zdrowie i komfort jego mieszkańców. Służy nam podczas pracy, w czasie wypoczynku oraz przy wielu codziennych czynnościach.

Jego obecność jest tak powszechna, że nie zwracamy na nie uwagi. Mimo tego pozostaje nieodzownym czynnikiem naszego życia i dlatego powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego ilość, jakość i sposób rozmieszczenia.

Światło w naszych domach, czyli ogólnie mówiąc oświetlenie, możemy podzielić na naturalne i sztuczne. Światło naturalne (słoneczne) jest głównym źródłem oświetlenia pomieszczeń. Ilość światła słonecznego docierającego do wnętrza zależna jest od usytuowania go względem stron świata, położenia wnętrza, otoczenia i lokalizacji budynku mieszkalnego oraz wielkości elementów doświetlających (okna, drzwi balkonowe, świetliki). Najwięcej naturalnego światła dostarczają nam okna i drzwi usytuowane na południowej elewacji budynku. Strona wschodnia zapewnia nam światło (w zależności od pory roku) rano lub od wczesnych godzin przedpołudniowych. Natomiast otwory okienne położone po stronie zachodniej pomagają nam oświetlić pomieszczenia nawet do późnego popołudnia. W przypadku mieszkań lepiej doświetlone są lokale położone na wyższych piętrach (drugie, trzecie), ponieważ dopływu światła nie zaburzają rosnące obok krzewy i niewysokie drzewa oraz elementy małej architektury.

Drugim sposobem oświetlenia jest światło sztuczne. Są to różnego rodzaju światła, które ogólnie można podzielić na trzy podstawowe grupy: oświetlenie ogólne, ukierunkowane oraz służące do dekoracyjnego podświetlenia detali.

Rozpatrując kwestię światła w mieszkaniu zastanówmy się nad poszczególnymi pomieszczeniami, wyodrębniając je ze względu na ich funkcję. Podstawowymi strefami funkcjonalnymi w każdym domu są: kuchnia, jadalnia, pokój dzienny, sypialnia, pokój do pracy, łazienka oraz przedpokój. W wielu przypadkach np. w większości naszych często niedużych mieszkań funkcje te mogą łączyć się w jednym pomieszczeniu (kuchnia z jadalnią, pokój dzienny z pokojem do pracy).

 

Kuchnia służy przede wszystkim do przygotowywania posiłków. W Większości jej powierzchnia składa się z części roboczej (blatu, zlewozmywaka, kuchenki, lodówki oraz szafek). Centralnym punktem służącym do przygotowywania posiłków jest powierzchnia blatu roboczego. Jeśli kuchnia posiada okno, to najlepiej blat usytuować w jego najbliższym sasidztwie. Pozwoli nam to przez większość dnia korzystać ze światła dziennego. Podczas słonecznych dni nadmiar światła możemy regulować stosując żaluzję lub rolety. Zlewozmywak i kuchenka usytuowane są w sąsiedztwie powierzchni do pracy, nie wymagają dokładnego oświetlenia, dlatego możemy je usytuować w pewnej odległości od okna.

Natomiast po zapadnięciu zmroku i podczas szarych, jesiennych dni, służyć nam będzie odpowiednio zaprojektowane oświetlenie sztuczne. W pierwszej kolejnościi powinniśmy zapewnić w pomieszczeniu oświetlenie ogólne. Najlepiej wykonać to za pomocą jednej lub kilku opraw(w zależności od wielkości kuchni), mocowanych bezpośrednio do sufitu. Takie oświetlenie zapewni nam równomierne doświetlenie całej przestrzeni. Następnie należy odpowiednio doświetlić miejsca, w których obrabiamy produkty i przygotowywujemy potrawy. Blat roboczy najlepiej doświetlić za pomocą kilku źródeł światła umieszczonych bezpośrednio ponad jego powierzchnią. W tym przypadku dobrze sprawdzają się punktowe źródła światła zamocowane do spodu szafek wiszących. Umożliwi to dobrą widoczność i zlikwiduje niepożądany efekt zacieniania. Może to być światło halogenowe lub świetlówki kompaktowe. Zlewozmywak i kuchenkę możemy również doświetlić kilkoma punktami świetlnymi, ale o mniejszym natężeniu i umieszczonymi nieco wyżej. Lodówka nie wymaga dodatkowego doświetlenia, ponieważ posiada własne źródło światła. Dodatkowo, dla stworzenia odpowiedniego komfortu i miłego klimatu, możemy zastosować wewnętrzne oświetlenie szafek wiszących, o ile posiadają one przeszklone fronty, oraz podświetlenie półek lub przeszklone blatów.

 

Jadalnia, często znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie kuchni, nie wymaga już tak szczegółowego doświetlenia. Oprócz zastosowania oświetlenia ogólnego powinniśmy pomyśleć o doświetleniu powierzchni stołu w jadalni. Najlepiej wykonać je za pomocą opraw wiszących, usytuowanych kilkadziesiąt centymetrów nad blatem, jednak w taki sposób, aby nie oślepiały użytkowników. Najkorzystniej jest zastosować źródła światła o ciepłej barwie i średnim natężeniu. Należy unikać oświetlenia zbyt kolorowego i o zimnym zabarwieniu, ponieważ powoduje ono niekorzystny wygląd potraw. Niewskazane jest również instalowanie nad stołem świateł świecących poza jego powierzchnię, ponieważ wywołuje to efekt oświetlenia, nie stołu a głów siedzących wokół osób.

Miłym akcentem w jadalni może być ustawienie na stole świec lub innych dekoracyjnych elementów świetlnych.

Pokój dzienny przeważnie jest centralnym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w mieszkaniu czy domu. Dlatego szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na jego dobre oświetlenie. Ważnym elementem jest odpowiednia ilość światła dziennego. Najlepiej zapewnić to za pomocą okien pozbawionych wielu podziałów, które zatrzymują światło naturalne. Podczas słonecznych dni niezastąpione będą rolety lub żaluzje. Po zapadnięciu zmroku dobrze dobrane oświetlenie sztuczne powinno nam zapewnić odpowiedni komfort dla wypoczynku, ciekawej lektury, oglądania telewizji oraz spotkań towarzyskich. Oświetlenie ogólne powinniśmy dobrać w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. W pomieszczeniach niskich, w celu osiągnięcia pozornie większej wysokości, światło powinniśmy kierować bardziej w stronę sufitu. Możemy to uzyskać stosując oprawy montowane na ścianach, dające światło biegnące po powierzchni ściany. Dla uzyskania przeciwnego efektu staramy się więcej światła kierować na podłogę. Oświetlenie ogólne, umieszczone centralnie na środku sufitu, daje efekt optycznego zmniejszenia powierzchni pokoju. Chcąc więc np.uzyskać efekt większej przestrzeni, należy sytuować źródła światła skrajnie, wzdłuż brzegów sufitów. Kolejnym istotnym elementem jest ustawienie źródeł światła ukierunkowanego. W miejscu, w którym zamierzamy czytać, robić notatki lub oglądać zdjęcia (np. fotel, sofa) należy przewidzieć oświetlenie usytuowane na pobliskiej ścianie na stoliku lub najlepiej na podłodze. Powinna to być oprawa zaopatrzona w kierunkowe źródła światła, np. halogen lub reflektor, usytuowana z boku miejsca do siedzenia na wysokości 90-110 cm, przesunięta lekko w tył. Należy zwrócić uwagę, aby światło nie powodowało tzw. „efektu olśnienia” czyli bezpośredniego oślepiania oczu. Regulacja da nam możliwość dostosowania optymalnego oświetlenia dla różnych użytkowników.

Nieodzownym elementem oświetlenia w pokoju dziennym jest źródło światła umieszczone obok telewizora lub tuż za nim, które włączone podczas oglądania telewizji, zniweluje niemiły i szkodliwy dla naszego wzroku efekt silnego kontrastu pomiędzy jasnym ekranem a ciemnym otoczeniem. Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest światło dekoracyjne. Oświetlenie punktowe elementów lub detali wystroju wnętrza (rzeźba, obraz, wazon) pozwoli nam uzyskać miły dla oka efekt, który poprawi nam samopoczucie i stworzy klimat spokoju.. Dobry efekt dekoracyjny dają również oprawy umieszczone np. na elementach mebli dla zaakcentowania ich detali.

Sypialnia, jako miejsce przeznaczone do spania, powinna być, jak i inne pomieszczenia, oświetlona światłem ogólnym. Poza nim należy zastosować oświetlenie ukierunkowane, służące tylko i wyłącznie do zapewnienia światła osobom czytajacym. Najlepiej wykorzystać do tego celu światła umieszczone na szafce obok łóżka. Można również zastosować dyskretne oświetlenie dekoracyjne. Można tu ustawić umieszczone na elementach mebli lampy stojące o różnych kształtach źródła światła. Wskazane jest zastosowanie w oknach rolet lub żaluzji w celu ograniczenia dopływu światła dziennego.

 

Pokój do pracy, jako pomieszczenie służące z reguły do wykonywania bardziej precyzyjnych czynności, powinien być przede wszystkim wyposażony w kierunkowe źródła światła. W miarę możliwości, w pomieszczeniu tym należy miejsce pracy (biurko, stół, deska kreślarska) usytuować w pobliżu okna. Miejsce to powinno być tak ustawione, aby użytkownik nie zacieniał ręka powierzchni pracy. Światło sztuczne w postaci stojącej na biurku lampki, halogenów lub reflektorów powinno być usytuowane blisko, kilkanaście centymetrów ponad powierzchnią do pracy (standardowa wysokość blatu to ok. 75 cm), co za zapewni nam odpowiedni komfort pracy a co za tym idzie – mniejsze zmęczenie. Punkt świetlny powinien być tak usytuowany, aby nie oślepiał użytkownika. Ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego materiału i koloru blatu, które nie powinny odbijać promieni światła. W przypadku pracy przy komputerze należy również używać oświetlenia wspomagającego, jak w przypadku oglądania telewizji.

W pomieszczeniu łazienki należy zastosować oświetlenie ogólne, umożliwiające wykonywanie nam podstawowych czynności oraz oświetlenie kierunkowe, pomagające przy wymagających większej uwagi działaniach (np. makijaż, golenie). Najlepiej zastosować w tym celu oświetlenie za pomocą halogenów lub reflektorów, usytuowane ponad lustrem. Dobrze sprawdza się również światło usytuowane pionowo wzdłuż krawędzi lustra lub mebli. Źródło światła powinno być przysłonięte (odpowiednia obudowa źródła światła). Miłym i praktycznym akcentem jest wprowadzenie pod sufitem świetlika z matowego szkła czy luksferów lub zastąpienie części ściany pasami luksferów. Pozwoli to częściowo doświetlić ciemną, nawet w ciągu dnia, łazienkę i wprowadzić we wnętrzu mieszkania ciekawy akcent wystroju.

 

Przedpokój, tworzący strefę wejściową i komunikacyjną, również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Jako pierwsze miejsce odwiedzane przez gości stanowi niejako wizytówkę naszego domu. Oprócz niezbędnego oświetlenia ogólnego powinniśmy zastosować również światło ukierunkowane na wybrane elementy, np. wieszak na garderobę, wnękę z półką lub duże lustro pomocne przy ubieraniu. Mile widzianym elementem może być również mały akcent dekoracyjny w postaci obrazu, płaskorzeźby…. Wszystko to stworzy miły i przyjazny klimat, tak ważny w naszym codziennym życiu.

Innym, równie istotnym elementem przy dobieraniu oświetlenia w naszym domu lub mieszkaniu jest kwestia koloru i jego relacji z rożnymi rodzajami światła. Najlepiej sprawdzają się ciepłe, pastelowe kolory, które oświetlone światłem dziennym lub sztucznym (o ciepłym zabarwieniu) dają dobry efekt i wywołują miłe odczucia. Odcienie złotych barw słonecznych i piasku wprowadzają do wnętrza pozornie więcej ciepła. Wszystkie wyżej wymienione elementy odpowiednio zastosowane i uzupełnione własnymi, indywidualnymi upodobaniami pozwoli nam stworzyć w naszych wnętrzach niepowtarzalny i ciepły klimat, który pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Więcej o oświetleniu w mieszkaniu przeczytasz na http://www.pomyslnadom.pl/oswietlenie

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 26 lip 2021
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się