Jak dzięki minimalizmowi wprowadzić porządek do wnętrza?

1189 odwiedzin
22 cze 2017

Średnio ponad 200 godzin w ciągu roku poświęca się na sprzątanie w domu – wyrzucanie śmieci, wycieranie kurzy oraz przekładanie przedmiotów z miejsca na miejsce. Czy życie, w którym nie trzeba sprzątać albo sprząta się rzadko, nie wydaje się wspaniałe? Jest to możliwe dzięki minimalizmowi, czyli nietypowemu narzędziu zmieniającym podejście do przedmiotów i organizacji przestrzeni w domu.


BRW_FOTO_Kolekcja Kaspian


Z miesiąca na miesiąc minimalizm jest coraz bardziej popularny, a jego wpływ widać w wielu obszarach życia, m.in. w sztuce, aranżacji wnętrz czy modzie. Z biegiem czasu stał się doskonałą odpowiedzią na potrzebę przewartościowania codzienności. Sprawia, że rezygnujemy z posiadania jak największej liczby przedmiotów, a skupiamy się na zdobywaniu doświadczeń, spędzaniu czasu z najbliższymi czy rozwijaniu swoich zainteresowań.


BRW_FOTO_Kolekcja Possi Light


Jednak minimalizm to również narzędzie, które z łatwością można wykorzystać w organizowaniu i porządkowaniu swojej przestrzeni. Według zasady Pareta „80/20” przez 80% czasu korzystamy jedynie z 20% posiadanych przedmiotów – pozostałe są nieużywane i to właśnie one tworzą bałagan. Aby dobrze zorganizować swój dom, należy pozostawić więc jedynie te rzeczy, które rzeczywiście są wykorzystywane lub mają szczególną wartość.


BRW_INFOGRAFIKA_część 1Użyteczne, piękne czy sentymentalne?


Minimalizm, rozumiany jako narzędzie, to nie tylko wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy, ale dokładna analiza i selekcja posiadanych przedmiotów. Wystarczy posegregować wszystkie drobiazgi według prostego schematu – użyteczne, piękne, sentymentalne. Jeśli dana rzecz nie mieści się w powyższych kategoriach, powinniśmy ją, w zależności od poziomu zużycia, albo sprzedać/oddać, albo wyrzucić/ poddać recyklingowi. Po tej analizie w domu powinny pozostać jedynie przedmioty, które lubimy i używamy. 


BRW_INFOGRAFIKA_część 2Minimalizm i co dalej?


Minimalizm to poza analizą i selekcją rzeczy również ich odpowiednia organizacja. Bałagan powstaje, gdy przedmioty nie mają swoich stałych miejsc lub są nieodpowiednio przechowywane. Przedmioty codziennego użytku powinny leżeć w miejscach dostępnych na wyciągnięcie ręki, dzięki czemu szybciej będzie można z nich skorzystać. Natomiast przedmioty używane rzadziej warto odpowiednio przechowywać np. w szufladach, szafach modułowych, pudełkach lub meblach wielofunkcyjnych


BRW_INFOGRAFIKA_część 3Funkcjonuje 5 reguł charakterystycznych dla minimalizmu, które ułatwią zachowanie porządku w domu:


  1. Wyznacz stałe miejsce dla wszystkich przedmiotów.
  2. Wszystkie rzeczy przechowuj zgodnie z ich kategorią oraz blisko miejsc, w których są używane.
  3. Przedmioty, które są zniszczone, popsute lub przestały spełniać swoją funkcję, jak najszybciej napraw lub wyrzuć.
  4. Jeśli wykonanie jakiejś czynności związanej ze sprzątaniem zajmuje mniej niż 5 minut, lepiej zrób ją od razu.
  5. Raz na pół roku powtórz analizę i selekcje przedmiotów, które są w Twoim posiadaniu.
    BRW_FOTO_Kuchnia Senso Kitchens

Minimalizm to doskonały nurt stylistyczny, ale także doskonałe narzędzie w organizacji i prowadzeniu domu. Przy selekcji przedmiotów, które warto zostawić, pomocny okaże się schemat znajdujący się w infografice Black Red White.


Źródło infografiki: brwblog.pl/minimalizm-twoje-narzedzie-do-zorganizowanego-domu/


Ostatnia modyfikacja: 22 cze 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się