Praktycznie w łazience – zabudowa pod umywalkę, pralkę i półki (DIY)

1974 odwiedzin
20 lut 2020

Zobacz, jak szybko i w prosty sposób wykonać remont łazienki, bez specjalistycznych narzędzi, a  nawet doświadczenia w pracach remontowych. Z tym poradnikiem zrobisz blat pod umywalkę, zabudujesz pralkę oraz zainstalujesz półki. Łazienka stanie się estetyczna i funkcjonalna.


Bez wymagających czasochłonnej obróbki płyt karton-gips, drogich stelaży i uporczywego wiercenia. Aby wykonać remont łazienki i poprawić jej funkcjonalność, wystarczy dobry pomysł, kilka podstawowych narzędzi i płyta budowlana. Zobacz, jak sprytnie zagospodarować przestrzeń w łazience i samodzielnie wykonać blat pod umywalkę, zabudowę pralki oraz wygodne półki ścienne.

Co będziesz potrzebować?


 • Płyta budowlana ze wzmocnionego XPS (do kupienia w markeciebudowlanym)
 • Profile narożnikowe
 • Siatka z włókna szklanego
 • Klej i pianka montażowa 
 • Kołki do styropianu, talerze montażowe i wkręty
 • Poziomica i kątownik
 • Nożyk
 • Ołówek


- Płyta budowlana, w przeciwieństwie do płyty karton-gips, składa się z wytrzymałej pianki XPS pokrytej siatką z włókna szklanego i powłoki mineralnej. Zapewnia izolację termiczną, jest odporna na wodę, grzyby i pleśń, dlatego jest lepszym materiałem do stosowania w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak m.in. łazienka. Do tego jest bardzo prosta i szybka w obróbce – tłumaczy Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.


Krok 1 – projekt łazienki


Zacznij od zaprojektowania swojej łazienki. Do tego wystarczy… ołówek. Na ścianie zaznacz miejsca, które przeznaczysz na zabudowę pod umywalkę, pralkę oraz te, w których mają wisieć półki. Podczas mierzenia uwzględnij wysokość zabudowy oraz całkowitą głębokość sprzętów wraz z odpływami, a następnie dobierz grubość płyty budowlanej, która przy tego typu pracach powinna wynosić od 40 do 50 mm.


fot2


Fot. Ultrament


Gdy obrys konstrukcji znajdzie się na ścianie, czas na przycięcie płyty budowlanej na odpowiedni wymiar. Wykorzystaj do tego zwykły nożyk z wymiennym ostrzem i poziomicę, która ułatwi cięcie płyty.


fot3


Fot. Ultrament


Krok 2 - zabudowa pralki


Montaż zabudowy dla pralki zacznij od stworzenia podparcia dla blatu. Przed klejeniem upewnij się, że pomiędzy płytą a ścianą zachowany jest 90° kąt. Następnie nałóż na podłogę klej z uszczelniaczem i nasuń płyty, które będą pełnić rolę nóżek. W szczeliny między ścianą a płytą wciśnij klej w piance. To system, który zapewni trwałe i solidne trzymanie.


fot4


Fot. Ultrament


Kolej na przymocowanie blatu. W tym celu przydadzą się cztery kołki do XPS-u, które należy wkręcić w rdzeń płyty podpierającej blat. Następnie przykręć blat do kołków, korzystając z talerzy montażowych i wkrętów.


fot5


Fot. Ultrament


Krok 3 - zabudowa pod umywalkę


fot6


Fot. Ultrament

Stworzenie zabudowy pod umywalkę przebiega analogicznie do zabudowy pralki. Po przyklejeniu wyciętych z płyt nóg i połączeniu ich z blatem zostaje jednak przestrzeń pod zlewem, którą możesz pozostawić niezagospodarowaną lub wykorzystać na dodatkową półkę. Aby ją stworzyć, wystarczy wyciąć z płyty odpowiedni rozmiar, przymocować do nóg przy użyciu kołków do XPS-u, a następnie talerzy montażowych i wkrętów.


fot7


Fot. Ultrament


UWAGA! Możesz przyjąć inną kolejność, tj. najpierw zbudować konstrukcję z płyt budowlanych, a dopiero później przymocować całość do podłogi i ściany.


Krok 4 - zabudowa półek


fot8


Fot. Ultrament


Do wykonania półki ściennej możesz wykorzystać cieńszą płytę – np. taką o grubości 30 mm. Jak ją zamocować bez tworzenia dodatkowej konstrukcji?


fot9


Fot. Ultrament


Najpierw wywierć otwory - dwa w płycie, którą wykorzystasz do zbudowania półki, i kolejne dwa - w tej samej odległości - w ścianie. Otwory w ścianie wypełnij kotwą chemiczną, wsuń tuleję siatkową i nałóż półkę wraz z dwoma prętami gwintowanymi. Drugim rozwiązaniem mocowania półki jest zastosowanie, zamiast kotw chemicznych, kołków szybkiego montażu.  


fot10


Fot. Ultrament


Krok 5 – poprawki i zabezpieczanie


Przed ostatecznym wykończeniem zabudowy sprawdź czy wszystkie wymiary się zgadzają. Na tym etapie jeszcze możesz dokonać zmian.

 

 • Jeżeli chcesz dosztukować płytę w wybranych miejscach, wystarczy wyciąć element o odpowiedniej wielkości oraz grubości, zamocować w konstrukcji kołki do XPS-u, dołożyć brakujący fragment i przymocować za pomocą kleju, talerzy montażowych i wkrętów.


fot11


Fot. Ultrament


 • Na wszystkich przejściach, punktach styku oraz miejscach, w których rdzeń płyty jest niezabezpieczony umieść siatkę zbrojeniową, przyklejając ją na klej cementowy do płytek klasy C2.


fot12


Fot. Ultrament


 • Metalowe talerzyki montażowe zakryj klejem cementowym.
 • Narożniki zewnętrzne półek oraz zabudowy zabezpiecz profilami aluminiowymi przyklejając je np. na klej gipsowy.fot13


Fot. Ultrament


Krok 6 - wykończenie powierzchni


fot14


Fot. Ultrament


Aby przygotować płytę pod malowanie, powierzchnię należy dwukrotnie wygładzić gipsem szpachlowym, a następnie dokładnie wyszlifować kostką ścierną. W przypadku okładzin ceramicznych, takich jak płytki czy mozaika, klejenie odbywa się bezpośrednio na płycie bez konieczności wcześniejszego gruntowania powierzchni. Przed przystąpieniem do dalszych prac – czyli fugowaniem, należy odczekać do związania kleju.


fot15


Fot. Ultrament


Jak widać, zbudowanie własnej, funkcjonalnej łazienki bez specjalistycznego sprzętu i dużego doświadczenia jest możliwe. Wystarczy dobry pomysł, niekoniecznie duży nakład środków finansowych, za to sporo pozytywnej energii i zapału.

Płyta budowlana Ultrament 


Płyta budowlana Do It marki Ultrament to łatwy w montażu i obróbce produkt, którego wysoką wytrzymałość oraz 100-procentową odporność na wilgoć, wodę, pleśnie i grzyby gwarantuje wykonanie z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz powłoki mineralnej z wtopioną siatką z włókna szklanego.


plyta_budowlanaPłytę budowlaną Ultrament można zakupić za ok. 30-180 zł (cena uzależniona od wysokości i grubości) w popularnych marketach budowlanych. (np. Bricomarche, Castorama, Leroy Merlin, OBI).


Więcej informacji na stronie: ultrament.pl

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się