Ręczniki – obowiązkowe wyposażenie każdej łazienki

1635 odwiedzin
23 Sep 2015


Wychodzimy z wanny albo spod prysznica, wyciągamy rękę po ręcznik, a tu… pusto! Stoimy mokrzy, zaczynamy marznąć, prosząc jednocześnie domowników o podanie ręcznika… A to trwa i trwa… Taka sytuacja zdarza się często i jest jedną z najbardziej irytujących, jakie mogą nam się przydarzyć w łazience. To z kolei pokazuje, jak ważnym elementem wyposażenia każdej łazienki jest ręcznik.


Ręczniki powinny być zatem zawsze w łazience na wyciągnięcie ręki. Muszą znajdować się w widocznych, łatwo dostępnych miejscach, zwłaszcza przy umywalce, wannie i prysznicu. Ręczniki więc z jednej strony pełnią funkcję bardzo praktyczną, z drugiej zaś stanowią ważny element wystroju wnętrza. Kupując ręczniki do łazienki, powinniśmy zatem brać pod uwagę te dwa aspekty – funkcjonalny i wizualny.


Wybór ręczników a aranżacja łazienki

Ręczniki można dobierać do aranżacji łazienki na dwa sposoby – albo zgodnie z tonacją kolorystyczną wnętrza, albo na zasadzie kontrastu. W pierwszym przypadku ręczniki będą harmonijnie dopasowane do barw dominujących we wnętrzu, będą z nimi współgrać, dopełniając całą aranżację. Takie rozwiązanie wybierają zazwyczaj osoby spokojniejsze, które preferują klasykę i uniwersalizm. Osoby odważniejsze, stawiające na mocne akcenty kolorystyczne we wnętrzu, częściej decydują się na kontrastowe kolory ręczników, np. do urządzonej w odcieniach szarości łazienki, dobierają ręczniki w intensywnym kolorze – czerwonym lub żółtym. Ręczniki mogą także współgrać kolorystycznie z innymi dodatkami i akcesoriami łazienkowymi, takimi jak mydelniczki, doniczki, świece, dywaniki i maty łazienkowe.


Można także zdecydować się na uniwersalne barwy ręczników, takie jak biel, beż i brąz, które pasować będą do każdego wnętrza łazienki, bez względu na jej styl i kolorystykę. Wybierając ręczniki, można też zdecydować się na kilka odcieni tego samego wzoru. Zawieszone w łazience dadzą ciekawy efekt aranżacyjny, a zastosowanie odcieni może mieć też wymiar praktyczny i, co ważne, higieniczny – każdemu z domowników można przypisać ręcznik w określonym odcieniu, dzięki czemu szybko i bez problemu sięgnie zawsze po swój ręcznik.  

Wybierając ręczniki do łazienki pod kątem jej stylu, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną zasadę: jeśli w łazience jest dużo ozdobników, dekorów, akcesoriów dekoracyjnych, różnego rodzaju bibelotów, lepiej zdecydować się na gładkie, stonowane, jednobarwne wzory ręczników. Będą one wówczas ładnie dopełniać wnętrze, wprowadzać ład i harmonię. Jeśli zaś urządzając łazienkę, postawiliśmy na prostotę i minimalizm w dekoracji, możemy pozwolić sobie na mocniejsze zaakcentowanie tego dodatku, jakim są ręczniki, wybierając te bardziej wzorzyste czy zdobione. Dobre gatunkowo, o pięknym hafcie czy tłoczeniu na bordiurze (bordiura – pas dekoracyjny na końcach ręcznika) będą stanowiły niewątpliwą ozdobę wnętrza i jego mocny punkt aranżacyjny.


Jakość ręczników

Ręczniki kupujemy na lata, ale aby służyły nam tak długo, muszą być dobrej jakości. Oczywiście na rynku dostępne są ręczniki stosunkowo tanie i dość cienkie, o rzadkim splocie – nie warto jednak się na nie decydować, bo bardzo prawdopodobne jest, że po niedługim czasie użytkowania całkowicie się zużyją, a my będziemy musieli ponownie zainwestować w nowe. Taka pozorna oszczędność często okazuje się zupełnie nieopłacalna… Na co zatem zwrócić uwagę, kupując ręcznik, tak aby był miękki, chłonny i na długo zachował swoje właściwości? Kilka ważnych informacji na temat ręczników z pewnością pomoże nam wybrać te najbardziej odpowiednie do naszych potrzeb i upodobań.


Rodzaje ręczników:

- ręczniki bawełniane – tylko ręczniki bez sztucznych dodatków, w 100% bawełniane mają bardzo dobrą chłonność, są miękkie i wytrzymałe;

- ręczniki bambusowe – ręczniki zawierające choćby niewielką domieszkę włókien bambusowych, np. 30%, mają o wiele lepsze właściwości higroskopijne w porównaniu ze standardowymi, bawełnianymi ręcznikami. Wynika to z rodzaju i ułożenia włókien bawełnianych – nie są zbyt mocno skręcone, dzięki czemu powstają między nimi przestrzenie, w których może gromadzić się wilgoć. Są więc z jednej strony bardziej chłonne, a z drugiej strony – dzięki przewiewności między włóknami – szybciej schną. Są bardzo miękkie w dotyku – przypominają jedwab, z tą różnicą, że są dużo trwalsze – i charakteryzują się lekkim połyskiem. Polecane są dla alergików – przy uprawie bambusa nie są bowiem stosowane żadne środki chemiczne, dzięki czemu tkanina nie zawiera toksycznych składników, które mogłoby uczulać. Nie zawierają także lanoliny, co ważne dla wrażliwej czy atopowej skóry alergików. Są też bardziej wytrzymałe od bawełnianych, nie tracą swoich właściwości nawet po wielu praniach;

- ręczniki z bawełny egipskiej – są bardzo miękkie, sprężyste, wytrzymałe, posiadają też dobre właściwości higroskopijne. Jest to zasługa szczególnego rodzaju włókien użytych w produkcji – włókna bawełny egipskiej są dwa razy dłuższe od innych. Ręczniki te nie pylą (zazwyczaj nowe ręczniki zostawiają na ciele drobinki włókien), a z każdym praniem stają się coraz bardziej miękkie. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości znajdują zastosowanie w branży hotelowej;

- ręczniku zero-twist i low-twist – przy produkcji tego typu ręczników zachodzi proces odwrotny do skręcania włókien (stosowany w każdym innym rodzaju), co powoduje powstanie dużych przestrzeni między nimi, w rezultacie czego ręczniki są bardzo miękkie i chłonne. W przypadku ręczników zero-twist włókna nie są prawie w ogóle skręcone, a w ręcznikach low-twist – w małym stopniu. W dotyku ręczniki te są bardzo miękkie, wręcz pulchne, złożone są bardzo grube i zajmują sporo miejsca na półce. Wadą tych ręczników jest duże pylenie włókien (problem mija po kilku praniach) i mniejsza wytrzymałość.

Kupując ręczniki, zwracajmy zatem uwagę zarówno na rodzaj włókien użytych w produkcji, jak również na gramaturę ręczników (GSM), czyli ciężar materiału (ilość gramów na m? materiału). Ręczniki o gramaturze 300-400 są w dość cienkie, nie zajmują dużo miejsca w szafie, szybko schną, ale mają najmniejsze ze wszystkich walory higroskopijne. Najczęściej są to ręczniki plażowe, oraz nieduże ręczniki do rąk oraz dla dzieci. Ręczniki o gramaturze 450-500 stanowią złoty środek – są grubsze, a mimo to nadal szybko schną. Są dużo przyjemniejsze w dotyku i odznaczają się lepszą chłonnością. Natomiast najgrubsze ręczniki – o gramaturze 520-750 – są bardzo miękkie, mięsiste w dotyku, najbardziej chłonne, ale też najdłużej schną i zajmują dużo miejsca na półce.


Trendy

W ostatnim czasie bardzo modne stało się wręczanie jako prezentu na różne okazje eleganckich, zapakowanych w ozdoby karton ręczników. Pomysł jest jak najbardziej trafny, ręczniki przydadzą się każdemu, jednak chcąc podarować komuś ręczniki, pamiętajmy, aby wybrać naprawdę dobre gatunkowo i dopasowane pod względem stylu i kolorystyki zarówno do aranżacji łazienki, jak i gustu pani domu.


Na rynku mamy olbrzymi wybór ręczników – od zupełnie gładkich, jednokolorowych, poprzez wzorzyste, aż po bardzo zdobne, np. z haftowaną, wytłaczaną lub doszywaną z innego materiału bordiurą. Dostępne są produkty z najwyższej półki, jak i dobre gatunkowo za rozsądną cenę. Zatem to, jakie ręczniki wybierzemy, zależy już tylko od naszych upodobań, oczekiwań względem ich użyteczności oraz – jak to z zakupami zazwyczaj bywa – zasobności portfela. Najlepiej jednak kupić na początek jeden i jeśli okaże się, że w pełni nas satysfakcjonuje – tak pod względem funkcjonalności, jak i dopasowania do wnętrza łazienki – wówczas warto kupić ich więcej. Dzięki temu rozsądnie wydamy pieniądze, a w łazience przez lata z przyjemnością będziemy otulać się pięknym i przyjemnym dla skóry ręcznikiem.


Więcej na www.lazienkaplus.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się