Algorytmy tapety, czyli jak wybrać idealną okładzinę

3116 odwiedzin
05 Jul 2017

Setki wzorów, dziesiątki kolorów i odcieni, różne faktury. Jak wybrać tapetę idealną, która stworzy z wnętrzem kompozycję doskonałą? Oto kilka porad firmy Muraspec, wiodącego producenta tapet i innych okładzin ściennych, przygotowanych z myślą o inwestorach i projektantach wnętrz.


Salon ekspozycyjny Muraspec Polska przy ul. Połczyńskiej w Warszawie. Ekspozycja tapet liczona w setkach propozycji oszałamia ilością wzorów, kolorów i faktur. Jak wybrać tę właściwą, jedyną idealnie pasującą do wnętrza?
- Wśród kilku zasad, którymi kierujemy się podczas doradzania naszym inwestorom, podstawową jest dopasowanie charakteru okładziny do rodzaju wnętrza – mówi Barbara Łukasiak, dyrektor handlowy Muraspec Polska. Tapeta Eden Arabesque


HOTEL. Tworząc nowoczesny hotel lub restaurację warto wykorzystać materiały jak najbardziej neutralne, a jednocześnie nadające klimat. Wybierając tapety lub tkaniny stawiajmy na bezpieczne kolory,takie jak beże czy szarości, które stworzą stylistyczną bazę do dalszych estetycznych poszukiwań we wnętrzu. Struktura tapety powinna nawiązywać do nowoczesnych trendów, którymi są obecnie beton, blacha, szkło. Idealne do takich zastosowań są tapety takie jak Union Grecian, Metropolitan, Plaster, a także Astoria Loft i Palermo.


Tapeta Chancery Rohan Stripe w Hotelu Zatoka

Wnętrze hotelu utrzymanego w klasycznej estetyce wymaga materiałów ponadczasowych wzorniczo. W tym miejscu warto sięgnąć po tapety o naturalnych strukturach (bawełna, zamsz, jedwab) oraz uniwersalnych, eleganckich wzorach (pasy, lilijka) lub po prostu po tapety jednobarwne. Do wnętrz klasycznych idealne będą np: Chancery Rohan, Astoria Avignon, Astoria Belmont, Resimur Palma, Astoria Khotan. 


Tapeta Astoria Pearl Stripe w Hotelu Międzyzdroje


WNĘTRZA STYLIZOWANE. Dużej dyscypliny wzorniczej wymagają wnętrza takie jak zamki, pałace, rezydencje. Otrzymując takie zadanie do realizacji, Muraspec zawsze stawia na klasykę i to zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i materiały. Swoim klientom firma proponuje takie tapety jak: Astoria Pearl Stripe, Chateau Puccini, Resimur Palma Stripe – czyli okładziny z motywem pasów i ornamentów. Chętnie stosuje także tapety tekstylne Calcutta bazujące na naturalnych i szlachetnych materiałach (bawełna, jedwab), ze specjalnymi powłokami zwiększającymi trwałość okładziny i poprawiającymi jej właściwości użytkowe.
I tu dotykamy sedna. Podczas współpracy z firmą Muraspec inwestor hotelowy otrzymuje najwyższej jakości produkt, który zapewnia pełną zmywalność, szorowalność ścian, zabezpieczenie przed mikropęknięciami oraz długoletnią bakteriostatyczność. Otrzymuje również profesjonalne doradztwo w zakresie doboru okładzin, wparcie techniczne oraz wykonawcze (firma współpracujemy ze sprawdzonymi ekipami montażowymi). 


Tapeta Calcutta we wnetrzu stylizowanym


BIURO. W przypadku obiektów takich jak biura, najważniejszym aspektem, jakim powinniśmy kierować się przy doborze okładziny są właściwości użytkowe. Tapeta w biurze narażona jest na duże zużycie (dotykanie, szorowanie, brudzenie, przecieranie), warto więc zadbać, aby miała wysokie parametry użytkowe. Jeśli chodzi o estetykę, to do obiektów biurowych Muraspec zwykle proponuje tapety o neutralnym wzornictwie takie jak Union Pavia, Union Nagoya, Union Grecian, Elan Francine. W miejscach komunikacji, czyli w holach i korytarzach producent zaleca pionowe wzory, które są bardzo eleganckie i neutralne estetycznie.
Jeśli chcemy poprawić akustykę pomieszczeń oraz nadać ścianom atrakcyjną fakturę powinniśmy wybrać takie tapety jak: Muraspec Structures Vegas, Astoria Linha, Muralon Corduroy, Elan Julienne itp.
Do pomieszczeń specjalnych i reprezentacyjnych takich jak gabinet VIP, gabinet prezesa lub zarządu Muraspec poleca tapety luksusowe z naturalnych materiałów takich jak zamsz lub jedwab. Tę grupę okładzin w ofercie firmy reprezentują np. Murausede (zamsz) Cruched Silk, Indus Silk, Silk Strand (tapety z naturalnym jedwabiem) oraz cała kolekcja Fardis Fuji.


Tapeta Moon we wnętrzu nowoczesnym


OBIEKTY MEDYCZNE.  Projektując okładziny ścienne do szpitali, przychodni, klinik, czy domów opieki firma Muraspec zawsze proponuje tapety bakteriostatyczne, zmywalne, łatwe w użytkowaniu. Wszystkie powyższe parametry spełniają kolekcje takie jak  Glacier Polar, Astoria Kern oraz Iris Kern dedykowane do obiektów medycznych. Są to materiały estetyczne neutralne (monolokory) o zróżnicowanej, gładkiej strukturze. 


Do wnętrz medycznych o podwyższonym rygorze sanitarnym, takich jak sala operacyjna, OIOM, producent zaleca kolekcje tapet z dodatkiem Tedlar (powłoka chroniąca tapety winylowe przed brudem i plamami. Dzięki Tedlar są one odporne m.in. na jod, aceton, wybielacze). Ze względu na fakt, że Muraspec ma własną fabrykę, kolorystyka wszystkich materiałów jest dowolna.

MIESZKANIA, DOMY I REZYDENCJE. Dla tej grupy użytkowników niestety nie mamy żadnego algorytmu, ponieważ wizja architekta oraz wybory inwestora to parametry nieprzewidywalne. Niemniej jednak Muraspec swoją ofertą jest w stanie zaspokoić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Tapety winylowe, jedwabne, zamszowe, tekstylne, tapety LUX (z refleksami świetlnymi), tapety z efektem 3D, a także rzeźbione panele dekoracyjne, folie poliwęglanowe i materiały wystawiennicze tworzą  największy zbiór okładzin ściennych w asortymencie jednej firmy na polskim rynku.  


Tapeta Calcutta we wnętrzu stylizowanym2


Więcej informacji na temat oferty produktów Muraspec można znaleźć na stronie internetowej firmy pod adresem: www.muraspec.pl

Ostatnia modyfikacja: 05 Jul 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się