Aromaterapia - moc zapachów w służbie dla zdrowia i relaksu.

1240 odwiedzin
14 Oct 2020

Zapachy towarzyszą nam wszędzie i od zawsze. Używane były jeszcze w czasach sumeryjskich, czyli w okolicach… 3000 p.n.e.! Ówcześni ludzie tworzyli wówczas pachnące mieszanki roślinne, wykorzystując m.in. tymianek czy mirt. Dzięki takim połączeniom wykorzystywali zapachy i olejki aromatyczne jako środki lecznicze. Dziś w artykule odpowiemy na pytanie czym jest aromaterapia i jakie jest jej zastosowanie?

Co to jest aromaterapia?

Współcześnie możemy mówić o jeszcze mocniejszym zaufaniu aromatom. Mimo tego, że historycznie aromaterapia pochodzi z czasów przed naszą erą, to obecnie jest szybko rozwijającą się dziedziną, ciągle badaną i udoskonaloną. Czym jest aromaterapia? To jedna z odnóg medycyny alternatywnej, która polega na wykorzystywaniu różnego rodzaju olejków eterycznych, a czasem też innych substancji zapachowych, do tego, by wpływać na nastrój, procesy poznawcze, czy nawet… zdrowie.

Olejki eteryczne, które są najczęściej używanymi substancjami zapachowymi, pochodzą od roślin olejkodajnych, a pozyskiwane są z roślin zarówno świeżych, jak i suszonych. Są stosowane w perfumiarstwie, jako przyprawy, a także – jako środki terapeutyczne i w aromaterapii.

Aromaterapia – zastosowanie

Aromaterapia przy użyciu wspomnianych olejków jest niezwykle pożytecznym zabiegiem. W zależności od rodzaju, olejki eteryczne stosowane do aromaterapii mogą mieć inne właściwości. Wszystkie w podobnym stopniu są antyseptyczne, przeciwbakteryjne i pobudzają krążenie, a nawet – działają przeciwbólowo. Mogą być też jednak np. wykrztuśne, ale także znieczulające i relaksujące. Dobrze dobrane mieszanki łagodzą bóle stawów, mięśni, głowy, kobiece bóle menstruacyjne, a przez oddziaływanie na psychikę – usuwają zmęczenie i poprawiają humor.

Jeżeli interesuje nas aromaterapia, zastosowanie konkretnych olejków eterycznych również powinno. Są takie zapachy, które same w sobie wywołują dobre konotacje – np. kojarzą się nam z czymś przyjemnym i wyzwalają w nas najpiękniejsze emocje. Jednak Warto więc przyjrzeć się poszczególnym, popularnym zapachom:

Lawenda – to świetny olejek relaksujący. Zapach lawendy łagodzi stresy i nerwy, pomaga uspokoić się po ciężkim dniu w pracy. Jest też pomocna przy bezsenności i bólu głowy. Co ciekawe, często zapach ten używany jest jako wspomaganie terapii przy stanach lękowych i depresji.

Mięta – jest mocna i intensywna, fantastycznie chłodzi i orzeźwia. Wdychany przy aromaterapii zapach mięty pomaga się bardzo odprężyć i zapomnieć o nerwach.

Ylang-ylang – uspokaja i niweluje stresu. Jest również afrodyzjakiem.

Mandarynka – jej zapach skutecznie poprawia nastrój i odświeża. umysł. Pomieszczenie pachnące mandarynką to fantastyczne miejsce do odpoczynku, ponieważ zmniejsza ona poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Po odpoczynku w aromatach mandarynki czujemy się zmobilizowani do działania i pełni energii.

Aromaterapia w domu

Do przeprowadzenia zabiegu aromaterapii wcale nie trzeba skomplikowanych sprzętów. Aby uatrakcyjnić i wzmocnić swoje doznania można również wykonać pachnącą kąpiel, oddziałującą na zmysły i otulającą ciało ciepłą wodą. Pomoże to rozluźnić ciało, zrelaksować się i dodać energii. Innym sposobem jest też masaż przy użyciu odpowiednich olejków eterycznych, który zmniejszy stres i znacząco poprawi nastrój. Czasami wystarczy nam ceramiczny kominek, w którym umieszcza się esencję lub odpowiednią mieszanką, która pod wpływem ciepła świecy zaczyna uwalniać zapach. Do uwalniania zapachu można użyć też urządzenia podłączonego do prądu, takie jak np, dyfuzor AirPoint, który po podłączeniu sam roztacza piękny zapach po całym domu. Dzięki temu pomieszczenia będą skąpane w wybranych zapachu, zapewniającym nam spokój ducha i poczucie relaksu. Takie sesje zapachowe utrzymują nas na długo w świetnym nastroju – warto więc o nich pamiętać. Zobacz wszystkie dyfuzory zapachu dostępne w ExpertAroma, wybierz produkt dla siebie i ciesz się mocą aromatów!

Więcej na temat tej metody dowiecie się na stronie

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się