Beton wkracza na salony. Proste „zrób to sam

1705 odwiedzin
06 Nov 2017

Czasy, kiedy beton był kojarzony wyłącznie z budynkami i pomieszczeniami w stanie surowym minęły bezpowrotnie. Już od kilku sezonów projektanci i architekci traktują go na równi z drewnem, szkłem, metalem czy innymi materiałami, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Ale ta mieszkanka cementu i kruszywa sprawdza się doskonale nie tylko na ścianach, podłogach czy blatach – to również niezwykle „wdzięczny” materiał do wykonania własnych dekoracji i domowych akcesoriów.


Beton jest bardzo prosty „w obsłudze”, z którą poradzą sobie nawet najbardziej niedoświadczone ręce. Nie ma też specjalnych wymagań – wystarczy pojemnik, woda, nożyczki, mieszadło (np. gładki, oczyszczony z odstających elementów patyk lub drewniana listewka) i pomieszczenie o dobrej wentylacji. Przydadzą się także rękawiczki.


Do „betonowego DIY” (z ang. do it yourself – zrób to sam) najlepiej wybrać gotową suchą mieszankę. W tej roli idealnie sprawdzi się beton B20, przeznaczony do wykonywania drobnych robót betoniarskich i naprawczych oraz elementów tzw. małej architektury. Wystarczy zmieszać go z wodą według instrukcji podanej na opakowaniu i po kilku do maksymalnie kilkunastu minutach jest gotowy do użycia.


Z pomocą tego produktu można stworzyć mnóstwo dekoracji do domu, które każdemu wnętrzu dodadzą nowoczesnego sznytu. Dla poszukujących inspiracji i tych, którzy nie mają doświadczenia w tego typu ręcznych pracach przygotowaliśmy pięć naprawdę prostych w wykonaniu, a zarazem bardzo efektownych propozycji.


zrob_to_sam_z_betonu_01


Wystarczy kilka drobnych akcesoriów i mieszanka betonowa Baumit Beton B20, by samemu wykonać wyjątkowe dekoracje wnętrz | Fot. BaumitŚwieczniki


Świeczniki to wyjątkowo wdzięczny „obiekt” do eksperymentowania z betonem. Najprostszy sposób, który idealnie sprawdzi się jako ozdoba stołu lub parapetu, to wersja stworzona z prostokątnego kartonu po mleku. Najpierw w równych odstępach w jednej ze ścianek wycinamy trzy lub cztery okrągłe otwory o średnicy odpowiadającej podłużnym świeczkom. Następnie przez jedną z dziurek wlewamy beton tak, by pomiędzy jego powierzchnią a ścianką kartonu z otworami zostało kilka milimetrów przestrzeni. Później w otworach umieszczamy świeczki i pozostawiamy całość do wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest usunięcie kartonu – najlepiej z pomocą ostrego nożyka do papieru. Kiedy świeczki wypalą się do końca, wystarczy wymienić je na nowe.


zrob_to_sam_z_betonu_02


Przy pomocy betonu możemy stworzyć wiele klimatycznych dekoracji. Misa-świecznik | Fot. Baumit


Można też wykonać bardziej dekoracyjną wersję. Tu za pojemnik mogą posłużyć nam papierowe kubki w dwóch rozmiarach albo sztywne tuby. Te o większej średnicy od wewnątrz wyklejamy posmarowaną klejem lub wazeliną koronkową taśmą, którą bez trudu dostaniemy w pasmanterii. Następnie wlewamy do niego warstwę betonu – to, na jaką wysokość, zależy od tego, jak głęboko chcemy „schować” później świeczkę. Po tym wystarczy umieścić mniejszy pojemnik w środku większego, dociążyć go monetami lub kamykami, by nie zmienił położenia i ostrożnie dolać betonu. Po jego wyschnięciu pozbywamy się papierowych foremek i gotowe.


 – Wielbicieli nietypowych kształtów powinna zainteresować betonowa misa-świecznik, do której wykonania potrzebny jest zwykły, nadmuchany balon. Najpierw wkładamy go do szerokiego pojemnika „ogonkiem” do dołu, który dla stabilizacji umieszczamy pomiędzy dwoma kamykami lub innymi ciężkimi i niewielkimi przedmiotami. Na czaszę balonu ręcznie (w rękawiczkach) nakładamy beton – nie musi być równo, chodzi o uzyskanie kształtu misy, ale też interesującej faktury. Kiedy wyschnie balon wystarczy przekłuć, a nasze dzieło pomalować od środka złotą farbą akrylową lub sprayem – będzie świetnie odbijać blask zapalonych świeczek umieszczonych w środku – opowiada Aleksandra Gilewska z  firmy Baumit. 


Magnesy i uchwyty do szafek


 Z ich wykonaniem poradzi sobie każdy. Wszystko, czego potrzebujemy do stworzenia własnych, niepowtarzalnych ozdób na lodówkę to – oprócz betonu i małych okrągłych magnesów, które bez problemu można kupić w sieci lub sklepach dla majsterkowiczów – silikonowa foremka do lodu lub babeczek z przegródkami w dowolnym kształcie. Każdą z nich wystarczy zalać świeżym betonem i umieścić na środku magnesowy krążek. Po wyschnięciu są gotowe, choć można je również pomalować farbami, jeśli mamy taką ochotę. 


zrob_to_sam_z_betonu_03


Magnesy z betonu? Czemu nie? | Fot. BaumitUchwyty do szafek robi się bardzo podobnie. Zamiast magnesów w foremkach umieszczamy po prostu wkręty o rozmiarze pasującym do otworów w meblach.


Mydelniczka i kubek na szczoteczki do zębów


Okrągłą mydelniczkę z łatwością zrobimy zalewając świeżym betonem plastikową podstawkę pod doniczkę, a kubek w taki sam sposób, jak świecznik z koronkowym ornamentem. Wystarczy dobrać odpowiednio wysoką papierową formę – tak, by włożone do betonowego kubka szczoteczki nie wypadały. Prawda, że proste?


Więcej informacji i inspiracji: www.baumit.com  

Ostatnia modyfikacja: 06 Nov 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się