Instalacja usystematyzowana

1456 odwiedzin
25 Sep 2015

Mijają powoli czasy, kiedy prym wiodły produkty typu „3 w 1”. O ile można umyć włosy uniwersalnym szamponem z odżywką, o tyle od przedmiotów, których właściwe działanie stanowi gwarancję komfortowego i bezpiecznego życia, oczekuje się czegoś więcej. Rynek wchodzi w fazę specjalizacji. Trend ten można dostrzec wśród producentów wyposażenia mieszkań, w tym także osprzętu elektroinstalacyjnego.

 Każde pomieszczenie kieruje się własnymi prawami. Nie wynika to tylko i wyłącznie z jego uwarunkowań technicznych, lecz często także z gustów i wymagań samych mieszkańców. Należy to uwzględnić przy wyborze gniazd i kontaktów.

 – W ofercie producentów osprzętu elektroinstalacyjnego znalazła się bardzo szeroka gama produktów, które śmiało określić można mianem rozwiązań systemowych – mówi Mirosław Mazur‑Domosławski, specjalista ds. ofertowania i importu z firmy Kontakt‑Simon. – Zróżnicowane funkcjonalnie produkty mają zastosowanie w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych, hotelach, salach konferencyjnych czy nawet w szpitalach. Ich oferta umożliwia wykonanie dowolnego rodzaju instalacji – od innowacyjnego osprzętu, w tym szeroko pojętej elektroniki, po puszki podłogowe. Wybór nie ogranicza się tylko do funkcjonalności poszczególnych systemów. W ramach każdego z nich możemy sięgnąć po różne serie produktów w wielu wariantach wzorniczych i kolorystycznych. Umożliwia to znakomite dopasowanie pomieszczeń do funkcji, jaką maja pełnić, co wydatnie podnosi nie tylko ich komfort i bezpieczeństwo, lecz także zaspokaja indywidualne potrzeby użytkowników.

Sypialnia

W sypialni warto zainstalować programator scen świetlnych, za pomocą którego ustalamy kilka kombinacji natężenia źródeł światła oraz pozycji żaluzji. Dzięki temu za sprawą jednego naciśnięcia klawisza domownicy budzą się lub kładą spać w najbardziej sprzyjających, wybranych przez siebie warunkach. W sypialni przydają się także budzik i radio, które można wkomponować w ścianę lub obudowę łóżka. Mało tego, urządzenia tego typu dostępne są w ramkach zgodnych ze wzornictwem włączników światła i kontaktów, co pozwala stworzyć spójną wizualnie całość.


Kuchnia i łazienka

W kuchni i łazience od osprzętu elektroinstalacyjnego oczekuje się wysokiej bryzgoszczelności i odporności na zalanie, których miarą jest minimalny stopień ochrony IP44. Coraz więcej nabywców zdaje sobie sprawę, że spełnienie tego wymogu wcale nie musi pociągać za sobą  obniżenia estetyki gniazd czy łączników. Wybór w tym zakresie już dawno przestał się ograniczać wyłącznie do klapki białej lub przydymionej. Na rynku dostępnych jest wiele barwnych ramek, w których umieszcza się wodoodporne mechanizmy w zgodnym bądź kontrastowym odcieniu.

Aby zagwarantować bezpieczeństwo, stworzono osprzęt elektroinstalacyjny z czujnikami, które sygnalizują ulatnianie się gazu i automatycznie poprzez zawór wykonawczy zamykają główny zawór gazowy. Dostępne są także urządzenia z czujnikami wilgotności (sygnalizator wraz z sondą w podłodze) zapobiegające zalaniu pomieszczeń wodą. W ścianę łazienki wmontować można też termostat cyfrowy, który umożliwia sterowanie ogrzewaniem podłogowym i klimatyzacją według indywidualnie wprowadzonych programów.

Kuchnie, szczególnie te w blokach, nie zawsze okazują się wystarczająco przestrzenne – często każdy centymetr kwadratowy blatu jest na wagę złota. Mnogość używanych w tych pomieszczeniach urządzeń elektrycznych nie musi jednak oznaczać zalegających na blatach listew czy kabli. Wystarczy zainstalować wysuwany z blatu kuchennego lub z wiszącej szafki teleblok z wmontowanym zespołem gniazd. Jest to rozwiązanie wyjątkowo estetyczne: wszystkie kable i wtyczki kryją się wewnątrz mebla, a widoczna pokrywa ma kolor zbliżony do blatu (producenci zapewniają możliwość wykończenia pokrywy według życzenia klienta).

Salon

W pokoju, który pełni funkcje reprezentacyjne, domownicy przyjmują gości lub spędzają miłe chwile we własnym gronie. Warto dołożyć wszelkich starań, aby każdy detal tego pomieszczenia był przemyślany. Tu właśnie można popuścić wodzy fantazji, instalując kolorowy osprzęt z pasującym do wyposażenia deseniem bądź o fakturze nawiązującej do wyglądu szkła, drewna, metalu czy kamienia. Wyjątkowo eleganckie ramki wielokrotne skupią w swoim wnętrzu zespół gniazd zasilających telewizor, radio, gniazdo internetowe itp., dzięki czemu unikniemy wątpliwej ozdoby w postaci gąszczu przewodów wystających z kilku punktów na ścianie.

Osobom, które często przebywają poza domem, do zabezpieczenia dobytku można polecić zainstalowanie ściemniacza z symulatorem obecności. Taki łącznik na co dzień służy jako regulator oświetlenia obsługiwany manualnie lub zdalnie dowolnym pilotem RTV. Uruchomienie trybu symulatora sprawia, że urządzenie odtwarza sekwencję włączania i wyłączania światła zarejestrowaną w ciągu kilku ostatnich dni, co pod nieobecność mieszkańców skutecznie zniechęci potencjalnych włamywaczy.

Pokój dziecka

Ciemność wzbudza u małych dzieci niepokój, światło daje im poczucie bezpieczeństwa. Z myślą o pokoju dziecięcym stworzono włączniki z podświetlonymi klawiszami wyposażonymi w filtry obrazkowe. Dzięki temu np. w ciągu dnia z włącznika uśmiecha się do malucha słoneczko, w nocy zaś, gdy światło jest wyłączone, klawisz zamienia się w delikatnie rozpraszający mrok księżyc. Podobnie działają lampki umieszczane bezpośrednio w kontakcie. Mogą one jednak wzbudzić w dziecku zainteresowanie gniazdami elektrycznymi jako przedmiotem zabawy. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością, warto zainstalować kontakty wyposażone w przesłony torów prądowych, nie tylko zresztą w pokoju dziecięcym.

Starsze dzieci uwielbiają metamorfozy – większość z nich chętnie zmieniałaby wystrój pokoju równie często, co własny wizerunek. Młodym (choć nie tylko) osobom pełnym kreatywnego zapału z pewnością spodobają się łączniki i gniazda modułowe, których elementy można dowolnie łączyć, zmieniając np. kolor samej ramki lub klawisza. Niewątpliwie istotny jest tu aspekt ekonomiczny – modyfikacje nie wymagają zakupu całego osprzętu, lecz tylko jego wybranego elementu. Jeszcze ciekawszym pomysłem są gniazda i łączniki, na które nałożyć można kolorowe bądź wzorzyste nakładki (dostępna gama 16 kolorów i 8 wzorów). Dzięki temu osprzęt podlega wizualnym przemianom wraz z dorastaniem dziecka, które np. z czasem nakładkę z nadrukiem komiksu zamieni na „poważniejszą”, o jednolitym kolorze. Seria Simon 27 Play daje również możliwość zakupu przezroczystych nakładek, pod które wsuniemy dowolne zdjęcie lub rysunek.

Przedpokój

Przedpokój to dość często pomieszczenie pozbawione okien, dlatego wyjątkowo istotne jest jego właściwe doświetlenie. W tym celu zastosować można żarówki LED-owe, które wskazywać będą ciąg komunikacyjny. Praktycznym rozwiązaniem stworzonym z myślą o korytarzach jest również włącznik z czujnikiem ruchu, który wyłącza oświetlenie po upływie zaprogramowanego czasu.

Ogród

Trudno nazwać ogród pomieszczeniem, ale przecież także tutaj domownicy spędzają sporo czasu i niejednokrotnie potrzebują przy tym dostępu do prądu. Na zewnątrz budynku zastosowanie znajdują montowane w ścianach gniazda natynkowe o wysokiej bryzgoszczelności. Kontakty mogą też zostać umieszczone w puszce podłogowej osadzonej w wylewce betonowej, a także w kamiennych, ceramicznych lub drewnianych podłogach ogrodowych. Stopień ochrony IP66 sprawia, że puszce niestraszny jest ani pył, ani deszcz i może ona zostać zainstalowana nawet w bezpośrednim sąsiedztwie basenu czy fontanny.

Biuro

Osprzęt biurowy musi zapewniać ochronę przed przepięciami, dane z podłączonych do niego komputerów są bowiem niezwykle cenne. Warto zastosować gniazda dedykowane, do których wpiąć można jedynie wtyczki z odpowiednim kluczem. Dzięki temu do gniazda nie zostaną podłączone urządzenia, które mogłyby na przykład nadmiernie szybko wyczerpać energię zgromadzoną w systemach zasilania awaryjnego UPS w razie przerwy w dostawie prądu. W biurach świetnie sprawdzają się także wszelkie programatory scen świetlnych i łączniki żaluzjowe. Do zastosowania w miejscu pracy przeznaczone są również specjalne systemy dystrybucji energii elektrycznej, wśród których znaleźć można modułowe obudowy p/t i n/t, puszki podłogowe, kolumny i minikolumny biurkowe, bloki zasilające oraz telebloki.

Hotel

W hotelach klucze do drzwi coraz częściej zastępuje się kartami hotelowymi, których wykorzystaniu sprzyja instalacja specjalnych łączników. Po umieszczeniu w nich karty można kontrolować oświetlenie i inne urządzenia elektryczne znajdujące się w pokoju. Opuszczając pomieszczenie, gość wyjmuje kartę z łącznika. W tym momencie automatycznie rozłączają się wszystkie obwody, co eliminuje na przykład ryzyko pozostawienia włączonego żelazka. Łącznik sprzężony z systemem recepcyjnym pozwala także obsłudze hotelu zorientować się, czy goście opuścili pokój i można już zarządzić wymianę ręczników.

Ze względu na rozległość budynków oraz dużą liczbę pomieszczeń w hotelach warto zastosować system oznaczeń, który podpowie gościom, gdzie znajdą windę czy toalety, a także wskaże kierunek drogi ewakuacyjnej. Estetyczne piktogramy można zamontować w modułach świecących LED, które sprawią, że informacje będą dostępne o każdej porze dnia i nocy. W hotelowych holach przydatne mogą się także okazać łączniki z czujnikiem ruchu oraz włączniki czasowe.

Obserwujmy oferty producentów i wczytujmy się w ich sugestie. Świadomość własnych potrzeb pozwoli nam dokonać właściwych wyborów, zagwarantuje komfort mieszkania, a w przyszłości być może sprawi, że unikniemy niejednego problemu.

Więcej o wszelkich instalacjach elektrycznych przeczytasz na http://www.pomyslnadom.pl/instalacje_elektryczne

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się