Wanna w sypialni - kiedy się na nią zdecydować?

5029 odwiedzin
26 Jul 2017

Wanna w sypialni, brzmi całkiem zachęcająco i jeżeli możemy pozwolić sobie na taki luksus, to w zasadzie dlaczego nie? Musimy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga wcześniej dobrze opracowanego i przemyślanego planu, ponieważ wstawiając wannę do codziennego pomieszczenia, jednocześnie sprawiamy, że staje się ona jego integralną częścią.


 Fotolia_92331570_S_(1)


Ostatnio bardzo popularnym trendem w aranżacji wnętrz stało się projektowanie sypialni z aneksem kąpielowym. Moda na tego typu pomieszczenie prawdopodobnie wzięła się stąd, że spędzamy ze sobą coraz mniej czasu, a połączenie łazienki z sypialnią umożliwia nam dłuższe spędzanie cennych chwil z bliską  osobą. 


Aranżacja sypialni z wanną świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach  o większym metrażu, które dodatkowo mają dobrą wentylację. Minimalny metraż to około 10 metrów kwadratowych - w przypadku mniejszej przestrzeni lepiej darować sobie pomysł na urządzanie pokoju kąpielowego. Będzie on mało funkcjonalny i może przysporzyć nam wielu problemów.  

Sypialnia z wanną – o czym musisz pamiętać?

Dobrze zaprojektowana sypialnia połączona z wanną wygląda bardzo efektownie i designersko, ale raczej powinna być tak zwaną opcją dodatkową - nie zastąpi nam całkowicie tradycyjnej łazienki. Szczególnie w przypadku posiadania dzieci lub częstych odwiedzin gości. W przeciwnym razie, chwile spędzane w sypialni będą przerywane przez innych domowników, pozbawiając ich całego uroku. 


wanna1 


Kolejną rzeczą, o którą musimy zadbać to spójny styl łazienki i sypialni. Co prawda, każda z części spełnia zupełnie inną rolę, niemniej jednak obie powinny połączyć spójne kolory i materiały. Warto zwrócić także uwagę na funkcjonalność i niezbędne aspekty techniczne, o które trzeba zadbać decydując się na takie rozwiązanie. 


W aranżacji pokoju kąpielowego powinno się wprowadzić przytulny klimat sypialni, nie zapominając przy tym o odpowiedniejodporności na wilgoć - takiej jaka powinna być w łazience.. W tym celu fragment ściany można zabezpieczyć kaflami albo pomalować wodoodporną farbą lub tapetą. Ważne jest również zabezpieczenie miejsc łączenia, np. silikonem. Wnętrze sypialni z łazienką będzie spójne stylistycznie, jeśli cała podłoga zostanie wykonana z tego samego materiału. W przypadku drewna trzeba pamiętać o jego wcześniejszej impregnacji!


Jeśli posiadasz sypialnię na poddaszu i chcesz umieścić w niej wolno stojącą wannę, najpierw sprawdź, czy strop jest dość mocny, by ją udźwignąć. Wanna niezależnie od tego czy jest żeliwna, kamienna czy akrylowa, wypełniona wodą, stanowi spore obciążenie. 


Gdzie i jak umieścić wannę w pokoju?

Decydując się na połączenie w jednym pomieszczeniu sypialni i wanny możemy wykorzystać kilka możliwych wariantów. Dla przykładu, jeśli nie do końca jesteśmy przekonani co do całkowitego odsłonięcia części łazienkowej w sypialni, możemy oddzielić ją np. szklanymi przesuwnymi drzwiami lub zasłoną. 


 Fotolia_111234476_M


Kolejnym, dość ciekawym pomysłem jest umiejscowienie w sypialni wanny wraz z umywalką, i stworzenie z osobnego pomieszczenia jedynie z WC. Dzięki takiemu rozwiązaniu strefa toaletowa jest ukryta przed bezpośrednim wzrokiem domowników. 

W tego typu pomieszczeniach to wanna odgrywa pierwsze skrzypce i najbardziej przyciąga wzrok. Warto, by była ona dostosowana do stylu w jakim zaaranżowana jest cała sypialnia. Tego typu pokoje najczęściej urządza się w stylu nowoczesnym – skandynawskim lub w stylu retro. Ponadto, wanna powinna być  solidna i wytrzymała oraz jeśli jest wolnostojąca (a takie najczęściej pojawiają się w takich wnętrzach) zdecydujmy się na taką, która będzie posiadała ozdobne nóżki. Takie rozwiązanie nada całemu pomieszczeniu nietuzinkowego i eleganckiego charakteru. 

Dodatki też są ważne

W sypialni połączonej z łazienką nie bójmy się dodatków. Ozdobny żyrandol i kinkiety, wygodne fotele, toaletka z niezbędnymi akcesoriami – niech wypełnią przestrzeń i podkreślą jej wypoczynkowy charakter.  

Elementy ozdobne takie jak lustra, rzeźby i obrazy na ścianach sprawią, że sypialnia stanie się prawdziwym salonem wypoczynkowym, który będzie sprzyjać pełnemu relaksowi w otoczeniu gorącej wody, piany i unoszących się przyjemnych.


Fotolia_146607922_M 


Połączenie z naturą

Aby jeszcze bardziej podkreślić niebywały charakter sypialni z wanną, jeśli tylko mamy taką możliwość, to warto połączyć ją z tarasem lub balkonem. Wówczas piękny widok będzie dodatkowym elementem ozdobnym wnętrza. Duże okna świetnie komponują się z naturalnymi materiałami, takimi jak drewniana podłoga. Zadbajmy też, aby w takim pomieszczeniu  nie zabrakło roślin. Posadzone w dużych donicach będą pięknym uzupełnieniem wystroju i nawiązaniem do natury za oknem.Decydując się na połączenie pokoju sypialno-kąpielowego z  tarasem miejmy na uwadze, aby przestrzeń na zewnątrz była terenem prywatnym, gdzie nikt niepożądany nie będzie mógł nam zaglądać do środka. 


Więcej informacji na temat produktów do łazienek znajdą Państwo na stronie: www.lazienkaplus.pl oraz na blogu: www.lazienkaplus.pl/blog

Autor artykułu : Agnieszka Możejko

Ostatnia modyfikacja: 27 Jul 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się