Zdrowe biuro w domu

1466 odwiedzin
25 Sep 2015

Osoby, które decydują się na urządzenie pracowni lub gabinetu w domu powinny zadbać o ich odpowiednią organizację. Eksperci radzą jak urządzić komfortowe i zdrowe miejsce pracy. Coraz bardziej popularne w domowych gabinetach stają się biurka umożliwiające zarówno pracę siedzącą, jak i stojącą.

Pierwszym etapem urządzania biura w domu jest wybór odpowiedniego miejsca. – Jeżeli pozwalają na to warunki, najlepiej przeznaczyć na biuro oddzielny pokój. Łatwiej się wtedy skoncentrować i skupić na pracy. Poza tym nie należy łączyć przestrzeni prywatnej z zawodową. Jeżeli decydujemy się na biuro w domu, to pracujmy tylko w wydzielonym do tego miejscu – radzi Joanna Zawicka, projektantka wnętrz. Osoby, które mają mały metraż również mogą znaleźć przestrzeń  na pracownię. Biurko można ustawić  w salonie lub sypialni. W przypadku małego mieszkania zaaranżowanie pracowni to indywidualna kwestia. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy i trybu życia danej osoby. – Singiel może urządzić biuro w sypialni, ale gdy mieszkamy z partnerem może to już stanowić problem, ponieważ należy uwzględnić rytm dnia wszystkich domowników. Z reguły salon jest wtedy najlepszym rozwiązaniem, ale nie jest to pozbawione minusów: wiele osób ma problemy z koncentracją w miejscu, w którym ciągle ktoś przechodzi, rozmawia itp. Zawsze najpierw staram się poznać klienta, jego rytm pracy i dopiero potem wspólnie wybieramy miejsce przeznaczone na biuro – dodaje architekt.

Jak wybrać meble do pracowni

Pierwszym meblem, który kupujemy, gdy urządzamy pracownię jest biurko. Powinno być ono na tyle szerokie, aby mieściły się na nim niezbędne dokumenty, komputer i inne przedmioty, z których korzystamy podczas pracy. Najlepiej, aby dało się na nim wydzielić dwie strefy - aktywną i pasywną. Z tą pierwszą mamy największą styczność, to miejsce najbliższe nam, gdzie kładziemy laptopa, podpisujemy dokumenty, po prostu pracujemy. Natomiast strefa pasywna to ta, na której leżą książki i sprzęty, którymi posiłkujemy się podczas pracy. Biuro powinno być tak zorganizowane, byśmy mieli swobodny dostęp do rzeczy, których często używamy. Przed nabyciem odpowiedniego biurka, należy określić do czego będzie najczęściej używane. Biurko komputerowe powinno mieć specjalnie wyprofilowaną przednią krawędź, tak aby podczas pracy można było wsunąć się pod blat możliwie głęboko i oprzeć na nim nadgarstki, a czasami także łokcie. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednie ustawienie monitora – optymalna odległość to ok. 60 cm. Aby uniknąć problemów z kręgosłupem warto zadbać o odpowiednią wysokość blatu. Gdy kładziemy ręce na biurku, zgięcie w łokciach powinno tworzyć kąt 90 stopni. – Zdrowe miejsce pracy to podstawa – nieważne czy pracujemy w domu czy w biurze. Dobrym rozwiązaniem może być zakup biurka z regulowaną wysokością. Taki mebel pozwala uniknąć problemów z kręgosłupem.  – dodaje Joanna Zawicka. Biurko z regulowaną wysokością będzie odpowiednie dla osób, które przeznaczają na pracę kilka godzin dziennie. Długie siedzenie w jednej pozycji, nawet na dobrze dobranym  krześle, powoduje dyskomfort fizyczny, np. bóle pleców, stawów i ramion. -  Koncepcja Sit’n stand sprawdza się nie tylko w dużych firmach, ale też w pracy  we własnym domu. Architekci, prawnicy i menadżerowie, którzy chcą być bardziej efektywni, dbają o zdrowe miejsce pracy i tak organizują swoje gabinety, by mieli możliwość pracy na siedząco i na stojąco – mówi Darius Urlakis, Brand Menedżer produktów ERGO Drive (podstawy biurek z możliwością regulacji wysokości, dostarczane przez firmę ROL Ergo). Biurko z regulowaną wysokością pozwala na zmianę pozycji z siedzącej na stojącą i odwrotnie, bez konieczności przerywania pracy. Dzięki temu nie obciążamy nadmiernie kręgosłupa, jak ma to miejsce przy klasycznych biurkach.

Światło

Szczególnie ważne jest również właściwe oświetlenie miejsca pracy. - Lampka powinna oświetlać jasno tylko te przedmioty, z których najczęściej korzystamy. Trzeba pamiętać, aby nie używać zbyt jaskrawej, ani zbyt ciemnej żarówki, barwa światła powinna być zbliżona do naturalnego. Oświetlenie to element, na który często nie zwraca się szczególnej uwagi, a to błąd. Złe oświetlenie powoduje, że oczy szybko się męczą, pieką i łzawią – dodaje Joanna Zawicka. Dodatkowo biurko powinno być ustawione przodem do drzwi i przodem lub bokiem do okna, ponieważ od ekranu monitora nie powinno odbijać się światło.

Kolejnym istotnym  meblem w domowym biurze jest wygodny fotel. Idealny powinien mieć regulowaną wysokość oraz regulowane wygodne oparcie, najlepiej z podgłówkiem. Ważną rolę odgrywają również podłokietniki ponieważ pozwalają utrzymać właściwą pozycję ciała. Ważna jest twardość fotela.  Zbyt miękki wywołuje uczucie senności, natomiast zbyt twardy powoduje ból, dlatego warto zwrócić uwagę jakim materiałem jest wyściełany.

 

Urządzenie domowego biura nie jest trudnym zadaniem, jednak zakup mebli musi być przemyślany. Tylko odpowiednio dobrane zapewnią komfortowe warunki pracy.

Więcej na http://www.rolergo.com


Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się