Na co zwrócić uwagę, wybierając fachowca do remontu łazienki?

2375 odwiedzin
31 May 2019

Planując remont łazienki, poza wyborem materiałów budowlanych, powinniśmy skupić się na fachowcach, którzy odpowiednio wykończą pomieszczenie. Niestety rzeczywistość bywa brutalna i załatwienie dobrej ekipy wcale nie jest łatwe. Warto więc wiedzieć, jak zabrać się za ten ciężki temat.


Czy dobry fachowiec to taki, który zna się na wszystkim? A może takich osób lepiej unikać szerokim łukiem? Remont łazienki to przecież nie lada wyzwanie, pomieszczenie ma nam służyć co najmniej kilkanaście lat, więc powinniśmy powierzyć je odpowiednim rękom. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekipy remontowej?


Jaki powinien być dobry fachowiec?

Dobry fachowiec nie może znać się na wszystkim. Miejmy zawczasu na uwadze fakt, że będziemy potrzebować:

 • hydraulika, który sprawnie podłączy wszelkiego rodzaju sanitariaty;
 • glazurnika, który zajmie się układaniem płytek;
 • elektryka, który bezpiecznie podłączy oświetlenie. 

fachowiec-remont-lazienki-3

 • Interesuje nas fachowiec, który będzie “znał się na rzeczy” (daleko mu będzie do delikwentów rodem z “Usterki”). Liczą się certyfikaty i referencje, a przede wszystkim dyplom potwierdzający odpowiednie wykształcenie i fach. 
 • Szukajmy osób, które są rzetelne, terminowe oraz kulturalne. Nie ma nic gorszego, jak użeranie się z nieprzyjemnym fachowcem. Dobry specjalista nie boi się wyzwań i krytyki, posiada też doświadczenie. Bierze pod uwagę zalecenia klienta i szuka satysfakcjonujących rozwiązań. Fachowiec - w zależności od swojej dziedziny - powinien wyróżniać się szeroką wiedzą na temat najnowszych trendów, materiałów i produktów. 

 • Nie zapominajmy o ważnej zasadzie, jaką powinien kierować się każdy fachowiec: mianowicie o szczerości. Niezależnie od tego, co się stanie i czy jakiś materiał zostanie niechcący uszkodzony, albo czy prace nie skończą się w ustalonym czasie, fachowiec zawsze powinien bez owijania w bawełnę przedstawiać takie sprawy swoim zleceniodawcom.

fachowiec-remont-lazienki-1


 • Jak znaleźć dobrego fachowca?
 • Jest kilka sprawdzonych sposobów na znalezienie odpowiedniej ekipy remontowej lub fachowca. Pierwszym i najlepszym jest polecenie. Nic nie będzie tak wiarygodne jak opinia naszych znajomych lub rodziny. Dlatego zanim sięgniemy po inne metody pozyskania dobrego fachowca, zorientujmy się, czy nikt z naszych przyjaciół, rodziny, a może sąsiadów nie przeprowadzał w ostatnim czasie remontu łazienki. Jeśli tak, warto zapytać, czy przy remoncie skorzystał z czyjejś pomocy i czy może z czystym sercem ją polecić.

 • Kolejnym sprawdzonym źródłem pozyskania dobrego fachowca jest Internet. Nie dzwońmy jednak do pierwszej lepszej firmy na liście. Dajmy sobie czas i ze spokojem poszukajmy wiarygodnych opinii na temat danego fachowca, np. na forach remontowo budowlanych (to również świetne miejsce, by zapytać internautów, czy znają jakiegoś hydraulika lub glazurnika z okolicy wartego zatrudnienia). 

 • Ostatnią metodą jest znalezienie kilka interesujących z naszej perspektywy firm, a następnie wybranie się do nich na rozmowę, by przy okazji rozeznać się, czy firma rzeczywiście jest tak solidna, jak się reklamuje. Dobrze zapytać o kontakt do któregoś z poprzednich klientów w celu zweryfikowania pracy fachowców i zasięgnięcia opinii. W ten sposób ocenimy firmę zarówno pod kątem cen, jak i sumienności.
 • Wybór fachowca do remontu - o czym jeszcze pamiętać?

 • Warto pamiętać o kilku aspektach przed podpisaniem umowy, jak i o tych, które finalnie powinny się w niej znaleźć. Przed umową nie zapomnijmy upewnić się, czy firma jest solidna i czy przypadkiem nie startuje dopiero ze swoją działalnością. Nie dajmy też zwieść się cenom! Naprawdę warto czasem nieco dołożyć, niż później cierpieć!

 • Zorientujmy się również, przy jakich remontach specjalizuje się firma. Może się okazać, że bliżej jej do remontowania biurowców niż łazienek. Zapytajmy, czy w ofercie firmy znajdują się zarówno hydraulicy, elektrycy, jak i glazurnicy. Będziemy potrzebować ich wszystkich, więc nie warto inwestować w usługi jednej firmy, a potem drugiej. Lepiej poszukać takiej, która oferuje pełen zakres usług. 

 • Jeśli powyższe wymagania zostały spełnione, możemy przystąpić do podpisania umowy z firmą remontową lub fachowcem. To ważne, by umowa faktycznie została podpisana. Nigdy nie doprowadzamy do sytuacji, w której ustalamy wszystko na przysłowiową “twarz”. To najgorszy z możliwych scenariusz, który nie gwarantuje w zasadzie niczego. Choćby nie wiadomo, jakie zaufanie wzbudzała firma lub fachowiec, zawsze należy podpisać umowę! 

 • W umowie powinny znaleźć się zapiski dotyczące następujących aspektów, takich jak:
 • ● termin wykonania prac;
 • ● cena za wykonanie usług;
 • ● system pracy pracowników oraz ilość godzin ich pracy w przeliczeniu na każdy dzień;
 • ● materiały – kto je kupuje?;
 • ● czy fachowcy są również odpowiedzialni za czystość, tzn. czy pozostawią oni po sobie czysta łazienkę, czy niezbędna będzie ekipa sprzątająca;
 • ● czy fachowcy dokonają demontażu starych urządzeń;
 • ● umowa powinna obejmować również gwarancję i rękojmię.

Pamiętajmy: dobry fachowiec to taki, który wykonuje pracę u swoich klientów, tak jak we własnym domu!

Więcej informacji na temat wyposażenia łazienek znajdą Państwo na stronie Łazienka Plus oraz na blogu o urządzaniu kuchni i łazienki.

Autor artykułu: Agnieszka Możejko

Ostatnia modyfikacja: 31 May 2019
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się