Przy ścianie, na wyspie czy pod oknem? Montujemy baterię kuchenną

942 odwiedzin
14 Mar 2021

Urządzając kuchnię, w tym wybierając w niej miejsce na strefę zmywania, trzeba poszukać kompromisu pomiędzy komfortem użytkowania, estetyką a technicznymi możliwościami realizacji wybranego rozwiązania.

Zlewozmywak i bateria w ciągu zabudowy kuchennej pod ścianą – to wciąż powszechnie wybierana lokalizacja strefy zmywania. Bardzo często wynika z naszego przyzwyczajenia do tradycyjnego usytuowania zlewu, albo też z konieczności dostosowania do zastanego sposobu poprowadzenia instalacji wodnych i kanalizacyjnych. I nie ma w tym nic złego. Zlewozmywak pod ścianą jest bardzo wygodnym rozwiązaniem i nie musi wyglądać staroświecko. 

Montujemy baterię kuchenną_html_m49fd7454Montujemy baterię kuchenną_html_21b2a876

W przykładowej industrialnej aranżacji okrągły zlew w graficie został wtopiony w jasny blat w ciągu dolnych półek. Stojąca Lugio Black – oprócz oryginalnej czarnej barwy, która ładnie eksponuje baterię na tle białych płytek – charakteryzuje się oszczędną formą, idealnie harmonizującą z przemysłowym klimatem wnętrza. Bateria wyposażona jest w regulator ceramiczny i obrotową wylewkę. W kompozycji królują kontrasty: czerni i bieli, metalu i drewna.  Zabudowę  meblową o białych frontach i czarnych uchwytach uzupełniają metalowe regały, współgrające z czarnym okapem, lampami w drucianych oprawach, „ścianką” z profili stalowych, oddzielającą aneks kuchenny od pokoju dziennego. Chłodny industrial został „ocieplony” tkaninami – ciężkimi zasłonami, poduchą na krześle, tapicerowanym fotelem w stylu vintage. 

Gdy decydujemy się na umiejscowienie strefy zmywania na wyspie kuchennej, zlew i bateria muszą łączyć wygodę w użytkowaniu, atrakcyjny wygląd i łatwe utrzymanie w czystości – są bowiem dobrze widoczne z salonu. Bateria ze zlewozmywakiem może znakomicie „wtopić się” w otoczenie albo wręcz przeciwnie, wyróżniać się w nim, pełniąc nie tylko funkcję użytkową, lecz także dekoracyjną. 

Montujemy baterię kuchenną_html_3b3452Montujemy baterię kuchenną_html_1638e662

W aranżacji z cegłą i szarą zabudową meblową do owalnego szarego zlewu projektant dobrał stojącą baterię Zumba. To model o elastycznej, szarej wylewce, która daje się wyginać i ustawiać w dowolne kształty. Jeśli postanowimy wprowadzić na wyspę jakiś przykuwający uwagę element, wystarczy na przykład wymienić wylewkę na wersję o bardziej wyrazistej barwie – Zumba dostępna jest bowiem w szerokiej gamie kolorystycznej. Usytuowanie strefy zmywania na wyspie wymaga wcześniejszego zaplanowania, sprawdzenia –  jeszcze na etapie projektu – czy i jak nasz pomysł można zrealizować. Do zamontowania zlewozmywaka i baterii na wyspie konieczne jest poprowadzenie instalacji wodnych i kanalizacyjnych pod posadzką. 

Coraz więcej osób przekonuje się do strefy zmywania pod oknem. „Zmywanie z widokiem” – na ogród, ulicę, bawiące się przed domem dzieci – okazuje się przyjemną czynnością. Za dnia taka lokalizacja pozwala też na skuteczne wykorzystanie naturalnego światła. Decyzję o umieszczeniu zlewozmywaka pod oknem też warto podjąć wcześniej. Ważne jest, na jakiej wysokości mamy okno; należy się zastanowić nad parapetem z wodoodpornego materiału,  a może nad połączeniem blatu roboczego z parapetem w jedną całość. Istotne jest dobranie odpowiedniej baterii. Specjalnie do montażu podokiennego przeznaczone są baterie ze składanymi wylewkami. 

Montujemy baterię kuchenną_html_56afd6f0Montujemy baterię kuchenną_html_61933c4

Do aranżacji w spokojnych beżach i ciemnego dwukomorowego zlewozmywaka został wybrany model Toledo. Wylewkę można złożyć ruchem w przód, by bez przeszkód otworzyć okno, a następnie ponownie ustawić baterię w pionie. Przydatna jest funkcja obrotowa wylewki. Bateria posiada regulator ceramiczny i trwałą chromowaną powłokę.

Więcej  na www.ferro.pl


Ostatnia modyfikacja: 23 Mar 2021
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się