W świecie sauny

1708 odwiedzin
23 Sep 2015

W dzisiejszych czasach zamontowanie sauny w domu przestało przekraczać możliwości bardzo wielu rodzin. Sauny są dostępne w szerokiej gamie wymiarów i modeli – od niewielkich kabin, które bez trudu można wkomponować w wystrój łazienki, do dużych, luksusowo wyposażonych saun, w których mogą wypoczywać całe rodziny lub zaproszeni na spotkania goście i krewni.

Jaką saunę kupić?


sauna prefabrykowana

Sauna taka składa się z gotowych do zmontowania elementów - ścian, sufitu, podłogi oraz ławek. Na rynku dostępne są sauny o standardowych wymiarach od 1,2 x 1,2 m do 3,0 x 2,5 m. Można też zamówić saunę o dowolnych wymiarach, według indywidualnego projektu.

sauna budowana na miejscu

Jeśli ze względu na liczne załamania ścian, sufitu niemożliwe jest zainstalowanie sauny prefabrykowanej - pozostaje budowa sauny na miejscu. Można to powierzyć tylko specjalistycznej firmie. Innym rozwiązaniem, tańszym, ale bardziej pracochłonnym są zestawy do budowy sauny, zawierające wszystkie potrzebne materiały: elementy konstrukcji szkieletowej, izolację, listwy montażowe, panele wykończeniowe, gwoździe i śruby. Do zmontowania takiej sauny trzeba trochę sprawności manualnej - doświadczonemu majsterkowiczowi montaż zajmie 2-3 dni.

Decydując się na domową saunę, należy wziąć pod uwagę doświadczenie firmy, jakość użytych materiałów oraz uwzględnić zastosowane rozwiązania techniczne. Sauna to inwestycja na całe życie. Przy jej wyborze nie można kierować się niską ceną. Decyzja taka zemści się koniecznością częstych napraw, a w najgorszym przypadku wymianą całej sauny. Ponadto sauna złej jakości stanie się mało lubianym miejscem.

Materiał na saunę

W saunie panują wysokie temperatury, dlatego materiały użyte do ich konstrukcji muszą być odporne na ekstremalne warunki. Wewnętrzne ściany kabiny sauny wykłada się panelami drewnianymi grubości minimum 12 mm. Ważne jest, aby drewno miało jak najmniej sęków i nie zawierało dużo żywicy. Gatunki drewna najczęściej stosowane do budowy saun to: świerk skandynawski, osika lub cedr. Warto zwrócić uwagę  na idealne właściwości cedru jako materiału do sauny: wysoką odporność na działanie powietrza o wysokiej temperaturze i dużej wilgotności, piękny zapach i kolorystykę. Wyłożenie wewnętrznych ścian sauny drewnianymi panelami nie wystarczy. W celu szybkiego nagrzewania sauny oraz niskiego zużycia energii należy uwzględnić odpowiednią warstwę izolacyjną. Jako izolację termiczną wykorzystuje się wełnę mineralną - grubości od 45 do 100 mm. Nie stosuje się dodatkowej izolacji z folii aluminiowej. Folia aluminiowa umieszczona pod warstwą paneli drewnianych powoduje ich nieprzyjemne nagrzewania się, a w najgorszym przypadku może grozić porażeniem prądem.

Częstym błędem w izolacji sauny jest stosowanie dodatkowej izolacji chroniącej przed wilgocią, gdyż sauna wbrew ogólnie przyjętym opiniom jest najbardziej suchym pomieszczeniem w całym budynku.

Od zewnątrz kabinę może wykończyć dowolnym materiałem, np. drewnem, płytą pilśniową, płytą gipsową lub glazurą.

Chociaż drewno jest najważniejszym materiałem używanym do konstrukcji sauny, to również i w tej branży coraz częściej stosowane są inne materiały. Przykładem może być wykorzystywanie szkła oraz aluminium. Oczywiście, niemożliwe jest wykonanie całej kabiny z metalu i szkła, ale widoczne frontowe ścianki mogą być w całości wykonane z tych materiałów. Popularnym rozwiązaniem są sauny wykonane z pełnych balii drewnianych. W tym przypadku nie jest już konieczna dodatkowa izolacja z wełny mineralnej

Ponieważ podczas kąpieli na podłodze w saunie może zebrać się woda (np. wylana z łyżki podczas polewania pieca wodą), dół kabiny należy zabezpieczyć przed wchłanianiem wody. Najlepszym i najtrwalszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kabiny na specjalnych profilach (np. z anodowanego aluminium). Podłogę w saunie najczęściej wykłada się terakotą lub wykładziną ze sztucznego tworzywa. Materiały te muszą być odporne na wysoką temperaturę i wodę. Należy zwrócić uwagę, aby powierzchnia podłogi nie była śliska, nawet po rozlaniu wody. Jeżeli jest taka możliwość, należy w podłodze sauny zaplanować odpływ wody. Odpływ ułatwi utrzymanie sauny w czystości, a w przypadku rozlania wody sprawi, że nie będzie ona zostawać na podłodze. Odpływ jest szczególnie zalecany, jeżeli jesteśmy zwolennikami sauny parowej, gdzie na podłodze podczas kąpieli może zbierać się nieco więcej wody. Odpływ w saunie powinien być zawsze wyposażony w syfon, tak aby do kabiny nie były zasysane nieprzyjemne zapachy z kanalizacji. Kratka odpływu nie powinna być zainstalowana bezpośrednio pod piecem.

Drzwi w saunie muszą się zawsze otwierać na zewnątrz. Dobór właściwych materiałów ma duże znaczenie na ich trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. Drzwi wykonuje się z drewna lub ze szkła hartowanego. Zamontowany zamek powinien gwarantować otwarcie się drzwi poprzez ich lekkie pchnięcie. Drzwi do sauny nigdy nie są w pełni szczelne, a poza tym są one często otwierane podczas kąpieli.

Ławki w saunie wykonywane są z gatunków drewna, które nie ulegają zbytniemu nagrzewaniu, np. osiki, abachi. Szerokość stosowanych ławek w zależności od wielkości sauny waha się od 31 do 55 cm. Ładnym i praktycznym uzupełnieniem dla ławek są pionowe osłony wypełniające przestrzeń między ławkami oraz oparcia.

Piec do sauny

Najważniejszym elementem każdej sauny jest źródło ciepła, czyli piec.

Pierwsze sauny były ogrzewane piecami na drewno. Choć bardzo rzadko, ale piece takie są montowane nawet dziś. Ich zaletą jest możliwość instalowania w miejscach, gdzie brak jest energii elektrycznej. Wymagają one jednak oddzielnego przewodu dymowego. Ponieważ cała konstrukcja pieca znacznie się nagrzewa, piece na drewno wymagają zachowania bezpiecznych odległości od materiałów łatwopalnych (ok. 50 cm) bądź też zainstalowania izolacji ścian. W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza instaluje się przy podłodze jak najdalej od pieca. Wylot powietrza nie jest konieczny, gdyż sam piec spełnia taką funkcję. Obecnie stosuje się przede wszystkim piece elektryczne. Ich obsługa jest znacznie łatwiejsza, montaż bardzo prosty i tańszy. Poglądy, iż sauny to "pożeracze prądu" też nie są prawdziwe - patrz niżej. Moc pieca do sauny dobiera się zależnie od kubatury kabiny. W saunach domowych stosuję się zasadę, że na 1 m³ potrzeba 1 kW mocy.

Poniższa tabelka pokazuje jakie moce pieców pasują do jakich saun:

Moc pieca do sauny [kW]Min./maks. kubatura sauny [m³]
2,2-4,51,2-5
6,64-8
86-12
10,710-18
1615-35
2022-43

Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe; większe - wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca.

W przypadku sauny parowej oprócz tradycyjnego pieca do saun należy dodatkowo podłączyć generator pary, który również dobiera się odpowiednio do kubatury sauny. Generator pary umieszcza się na zewnątrz sauny w odległości maks. 15 m od sauny. Wymagają one podłączenia zimnej wody. W generatorze woda zostaje ogrzana do temperatury wrzenia i następnie w postaci pary jest transportowana miedzianą rurką do sauny. Głowica wydmuchująca parę w saunie jest umieszczana pod ławkami. W najnowszych generatorach pary wszystkie ich funkcje są w pełni automatyczne: napełnianie, opróżnianie i płukanie zbiornika wody po zakończonej kąpieli. Na rynku dostępne są również tzw. piece kombi. Piece tego typu posiadają wbudowany generator pary oraz pojemniki na zioła, umożliwiając korzystanie z 3 form kąpieli: sauny suchej, mokrej oraz parowo-ziołowej.

Uwaga: wszystkie instalacje elektryczne w saunie powinny być zawsze wykonywane przez uprawnionych elektryków. Piece do saun oferowane na rynku polskim muszą posiadać znak bezpieczeństwa "B" lub świadectwo weryfikacji certyfikatu zgodności.

Piec piecowi nie równy

Jeżeli chcemy, aby nasz piec był bezpieczny, trwały, a koszty eksploatacji niższe, zwróćmy uwagę na:

szybki czas nagrzewania do żądanej temperatury - czas nagrzewania do temperatury 80°C powinien wynosić ok. 20 min.

niskie zużycie energii elektrycznej - stosowane systemy oszczędzania energii ("stand-by" oraz "zmienna moc") pozwalają na znaczne zredukowanie poboru energii elektrycznej i utrzymywanie jednakowej temperatury. Specjalne ukształtowane komory konwekcyjne w piecach pozwalają również na szybkie nagrzanie sauny.

materiały wysokiej jakości - np. grzałki pieca oraz pojemnik na kamienie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej

pojemnik na kamienie powinien mieć odpowiednią wielkość i konstrukcję - zbyt duża ilość kamieni powoduje, że bezwładność pieca rośnie, przez co rośnie również zużycie prądu.

bezpieczna obudowa pieca - obudowa pieców najnowszej generacji zabezpiecza przez ewentualnymi oparzeniami w przypadku dotknięcia - temperatura na obudowie pieca powinna wynosić ok. 50°C (przy temperaturze powietrza w saunie 90°C). Większość pieców, poza wyjątkami, wymaga dodatkowych osłon wokół pieca, co znacznie ogranicza przestrzeń w saunie.

w celu ułatwienia utrzymania czystości w saunie, zalecane są piece, które montuje się w pozycji wiszącej na ścianie - można wtedy w łatwy sposób wytrzeć podłogę pod piecem

Dobrej jakości piece posiadają zabezpieczenia, które odłączają zasilanie w momencie przegrzewania (zła wentylacja, nieprawidłowe umieszczenia pieca, złe ułożenie kamieni lub przykrycie pieca ręcznikiem). Warto również zwrócić uwagę na warunki gwarancji. Standardowy okres gwarancji na piece do saun wynosi 1 rok. Firmy oferujące piece najlepszej jakości udzielają gwarancji nawet na okres 3 lat.

Gdzie zamontować saunę

Przeciwnicy sauny często kojarzą saunę z zamkniętym, małym i ciasnym pomieszczeniem, gdzieś w piwnicy, gdzie panuje nieprzyjemny zapach. Rzeczywiście takie warunki mogą zniechęcić nawet najbardziej zagorzałego sympatyka sauny. Dlatego myśląc o prywatnej saunie jeszcze na etapie projektu domu, najlepiej uwzględnić w planach następujące pomieszczenia: kabinę sauny, natrysk (umożliwiający schładzanie ciała podczas kąpieli) oraz pokój w którym można odpocząć w trakcie kąpieli. W przypadku gdy chcemy zainstalować saunę w już urządzonym domu, należy rozważyć możliwość przeznaczenia na saunę jednego z pokojów. Istnieje również możliwość zainstalowania kabiny sauny w pomieszczeniu na poddaszu ze ściętym dachem. Bardzo efektownie wygląda sauna, w której przez okna jest bezpośredni widok na zewnątrz domu. W przypadku, gdy nie ma możliwości zainstalowania sauny w oddzielnym pomieszczeniu, można rozważyć możliwość zbudowania sauny w łazience. Przy okazji remontu można np. wymontować wannę, a w to miejsce wstawić kabinę prysznicową, a obok małą domową saunę.

Poniżej przedstawione również inne przykłady zainstalowania sauny w łazience:

  • pow. 4,8 m², kabina sauny o wymiarach 160 x 120 cm
  • pow. 5 m², kabina sauny o wymiarach 120 x 120 cm
  • pow. 6,2 m², kabina sauny o wymiarach 160 x 160 cm
  • pow. 7,9 m², kabina sauny o wymiarach 160 x 160 cm
  • pow. 9,5 m², kabina sauny o wymiarach 200 x 160 cm
  • pow. 11,4 m², kabina sauny o wymiarach 200 x 160 cm

Godnym polecenia rozwiązaniem jest też zainstalowanie sauny w oddzielnym małym domku, który może być również wykorzystywana jako domek gościnny. W tym przypadku w pomieszczeniu wypoczynkowym można przygotować składane łóżka. Należy jednak podkreślić, że sauny nigdy nie buduje się na zewnątrz jako wolno stojącej. Jednym z powodów są zbyt duże straty ciepła.

Autor: Konrad Koper

Więcej o saunach i innych metodach relaksu na http://www.pomyslnadom.pl/relaks_w_domu

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się