Zapominamy o alergii i...

2027 odwiedzin
10 Aug 2023

Według szacunków WHO na alergię cierpi ok. 40% populacji świata. Nic dziwnego zatem, że nazywana bywa zmorą XXI wieku. Jest to choroba cywilizacyjna, która w dodatku wykazuje trend wzrostowy. Każdy może ją nabyć na jakimś etapie życia. Co więcej, związane z nią objawy mogą nam towarzyszyć przez cały rok. Jak zatem, będąc alergikiem, zwiększyć swój komfort życia?

Jesień i zima wydają się na pozór miesiącami przyjaznymi dla alergików. Jednak części z nich chłodne miesiące wcale nie przynoszą upragnionej ulgi. Winne są bowiem warunki panujące w domu, jego wyposażenie (potencjalnie szkodliwe substancje mogą uwalniać się np. z farb, lakierów, tynków i klejów wykorzystywanych do wykończenia wnętrz), a także zła jakość powietrza. Przyczyną alergii w okresie zimowym mogą być roztocza kurzu, grzyby pleśniowe, sierść zwierząt domowych czy smog. A reakcje na alergen bywają różne. Uczuleniowcy skarżą się zazwyczaj na wodnisty katar, zaczerwienione i łzawiące oczy, dyskomfort w gardle czy chrypkę. Wszystkie te objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Można co prawda zdecydować się na odczulanie, ale immunoterapia nie daje nam gwarancji powodzenia leczenia – jednym się udaje, innym nie. Warto zatem skutecznie wyeliminować alergeny w domowym otoczeniu, stosując dobrej jakości oczyszczacze powietrza.

APPLiA_infografika_1-czyste-powietrze

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza pracuje w oparciu o system wentylatorów i filtrów. Te pierwsze zasysają do wnętrza urządzenia powietrze z otoczenia, podczas gdy te drugie wychwytują z niego wszelkie zanieczyszczenia. W efekcie otrzymujemy przefiltrowane, czyste powietrze, które z powrotem sprzęt wydmuchuje na zewnątrz. Skuteczność oczyszczania zależy od jakości wykorzystanych filtrów. Zazwyczaj w jednym urządzeniu znajduje się kilka ich rodzajów. Największe zanieczyszczenia (np. sierść, kurz, duże pyłki) pochłania filtr wstępny. Producenci, oprócz niego, stosują zazwyczaj także dodatkowo filtr z aktywnym węglem, który neutralizuje lotne związki organiczne, benzen, formaldehyd, toulen czy dym tytoniowy oraz wszelkie nieprzyjemne zapachy (ma to duże znaczenie zwłaszcza w kuchni). Oprócz tego w urządzeniu powinien znaleźć się filtr HEPA (skuteczność każdej sztuki musi być potwierdzona badaniami) lub równorzędny, z mikrowłóknami, który wychwytuje aż do 99,97% cząsteczek o wielkości 0,3 mikrometra, takich jak alergeny, wirusy, bakterie oraz inne małe zanieczyszczenia. Stosowane są też czasem filtry UV i wodne. – Pamiętajmy, że dobrej klasy sprzęt będzie monitorował jakość powietrza w pomieszczeniu w czasie rzeczywistym i w razie potrzeby uruchamiał się automatycznie. Dzięki temu nawet osoby najbardziej wrażliwe na jakość powietrza, a więc również alergicy, będą mogły czuć się w swoim domu komfortowo – podpowiada Radosław Maj ze Związku Producentów AGD APPLiA, organizacji, która prowadzi kampanię edukacyjną OCZYSZCZACZE POWIETRZA/OBIEKTYWNIE. 

Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza?

Urządzenie będzie działać efektywnie, jeśli zostanie dobrane odpowiednio do powierzchni pomieszczenia, w którym ma się znaleźć. Warto zwrócić w tym względzie uwagę przede wszystkim na parametr CADR, który definiuje szybkość oczyszczania powietrza. – CADR, wyrażany w m3/h, określa ilość czystego powietrza dostarczonego przez oczyszczacz w ciągu jednej godziny. Parametr ten odzwierciedla przepływ powietrza pomnożony przez efektywność filtrów oczyszczających. Sam jego przepływ nie wpływa jednak na sprawność oczyszczania i skuteczność filtracji sprzętu – jest to bowiem całkowite powietrze, które przepłynęło przez oczyszczacz, a więc zarówno to oczyszczone, jak i nieoczyszczone. Dla przykładu, jeśli przepływ powietrza wynosi 500 m3/h, a wydajność filtracji (skuteczność filtrów) to 50%, CADR osiąga wartość jedynie 250 m3/h – wyjaśnia ekspert. Opłaca się ponadto podpytać sprzedawcę, ile razy na godzinę interesujący nas model oczyszcza powietrze – od tego uzależniona jest również jego skuteczność. Jeśli będziemy korzystać z oczyszczacza nocą, sprawdźmy też głośność pracy w trybie najcichszym. Najlepiej, jeśli nie przekracza ona ok. 20 dB. 

DAIKIN_MC55W_installation picture

W domu alergika powinien znaleźć się na wyposażeniu dobrej jakości oczyszczacz powietrza. Oprócz tego warto dbać o odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach – niektóre modele posiadają funkcję nawilżacza. Zbyt wilgotne sprzyja bowiem rozwojowi pleśni, a zbyt suche roztoczy. Duże znaczenie ma także odpowiednia aranżacja pomieszczeń – w cenie jest minimalizm, lepiej więc unikać wszelkich elementów dekoracyjnych, które mogą gromadzić zanieczyszczenia. Ponadto warto często odkurzać wnętrza, a wszelkie powierzchnie wycierać na mokro. 

Więcej informacji pod adresem: https://oczyszczaczpowietrza.info/

Ostatnia modyfikacja: 28 Aug 2023

Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się