Wyrafinowane krzesło Spline Chair z czarnego orzecha i białego dębu amerykańskiego

1430 odwiedzin
25 wrz 2015

Dare Studio to angielska, renomowana pracownia projektowa i firma produkująca meble o współczesnej stylistyce na potrzeby indywidualnych odbiorców. Najnowszym projektem Dare Studio jest krzesło Spline Chair, wykonane z czarnego orzecha i białego dębu amerykańskiego.

Ten wyjątkowy mebel został zaprezentowany podczas festiwalu designu Clerkenwell Design Week, który odbył się w Londynie w dniach 22-24 maja 2012 roku.

Dare Studio, które jest rodzinną firmą założoną przez Seana Dare’a w 2009 roku, słynie z wyszukanego stylu oraz wysokiej jakości rzemiosła. Meble Dare Studio zdobią wnętrza luksusowych domów, będąc jednocześnie symbolem  współczesnego wzornictwa.

Projekty krzesła Spline Chair zostały wykonane z czarnego orzecha oraz białego dębu amerykańskiego, a specjalnie wyprofilowane siedzisko pokryto okleiną. Dare Studio regularnie stosuje w swoich projektach te dwa gatunki drewna. Jak mówi Sean Dare „Czarny orzech i biały dąb amerykański posiadają wyjątkowe cechy, a ciemna i jasna barwa drewna pięknie ze sobą kontrastują”.

Krzesło Spline Chair powstało w wyniku eksperymentowania z różnymi formami. Podczas projektowania duży nacisk położono zarówno na funkcjonalność krzesła, jak również wysoką estetykę mebla. Sean Dare chciał zaprojektować krzesło, którego nogi nie byłyby tradycyjnie umieszczone w rogach siedziska, a mimo to nadal zapewniałyby dużą stabilność mebla i komfort jego użytkowania. W rezultacie powstało krzesło, którego tylne nogi są smukłe i mają wyrafinowany kształt. Dzięki temu mebel zajmuje mniej miejsca i idealnie sprawdza się w restauracjach oraz małych pomieszczeniach. Wyjątkowe wzornictwo krzesła Spline Chair doceniła brytyjska organizacja Worshipful Company of Furniture Makers, która wyróżniła je nagrodą Design Guild Mark w uznaniu dla tego doskonałego projektu.

Pracownia Dare Studio jest dumna ze swojej polityki środowiskowej. Ich meble są wytwarzane głównie z drewna liściastego pochodzącego z odnawialnych zasobów i składane ręcznie. Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) jest obecnie na etapie finalizowania badań oceny cyklu życia (LCA – Life Cycle Analysis) przeprowadzanej przez ekspertów z PE International, firmy konsultingowej zajmującej się badaniem wpływu produktów na środowisko. Dzięki wynikom badań LCA, możliwe będzie opracowanie Deklaracji Środowiskowych Produktu dla tarcicy amerykańskiej eksportowanej z USA do Europy. Już niebawem producenci, tacy jak Dare Studio, będą mogli korzystać z tych danych i ocenić wpływ swoich produktów na środowisko.

Biały dąb amerykański

Drewno bielu białego dębu amerykańskiego jest koloru kremowobrązowego, a drewno twardzieli ma barwę od jasno do ciemnobrązowej. Ma najczęściej prosty układ włókien, o średnio szorstkiej lub chropowatej strukturze. W porównaniu z czerwonym dębem, biały dąb amerykański ma dłuższe promienie rdzeniowe, dzięki czemu rysunek jego włókien jest bardzo oryginalny i atrakcyjny. Biały dąb amerykański jest powszechnie dostępnym gatunkiem amerykańskiego drewna liściastego, często importowanym przez producentów mebli, podłóg i stolarki ze względu na jednolitą barwę oraz dostępność kantówek i forniru z tego surowca. Jego drewno jest twarde i ciężkie, wykazuje średnią odporność na gięcie i zgniatanie.

Czarny orzech amerykański

Drewno bielu czarnego orzecha amerykańskiego jest kremowobiałe, a drewno twardzieli ma kolor od jasnobrązowego do ciemnego czekoladowego brązu, na którym czasem pojawiają się ciemniejsze lub fioletowawe smugi. Ten gatunek drewna charakteryzuje się prostym układem włókien, choć może też wystąpić ich falistość. Czarny orzech amerykański jest bardzo modnym drewnem, używanym w produkcji mebli, szafek kuchennych, elementów wykończenia wnętrz oraz wysokiej klasy wyrobów stolarskich. Drewno orzecha jest twarde, wytrzymałe, o średniej gęstości, umiarkowanej wytrzymałości na zginanie i zgniecenia oraz niskiej sprężystości.

 

Więcej na www.americanhardwood.org

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: 03 cze 2016
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się