Jak wybrać odpowiedni grzejnik

1606 odwiedzin
24 Sep 2015

Na rynku dostępny jest szeroki asortyment  różnego typu grzejników. Producenci oferują już nie jedynie bogatą gamę kolorystyczną tych urządzeń, ale szerokie pakiety dodatkowe. Dokonując wyboru kaloryfera musimy wziąć pod uwagę nie tylko jego wygląd i gabaryty, ale również materiał, z którego jest wykonany.

Ważne, by nie zapomnieć, że grzejnik jest częścią instalacji i musi z nią tworzyć spójną całość. Podpowiadamy, co jest istotne przy zakupie grzejników.

Dokładnie przemyśl wybór

Jeśli chcemy dokonać modyfikacji instalacji grzewczej, najlepiej zaplanować to z dużym wyprzedzeniem. Przed wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania, koniecznie zastanówmy się nad rodzajem, rozmieszczeniem, a także sposobem podłączenia grzejników. Będzie to miało istotny wpływ na funkcjonowanie ogrzewania oraz na estetykę połączenia. Pamiętajmy też, że grzejnik to inwestycja na długi czas, dlatego warto przemyśleć wybór, aby spełniał on swoją rolę również za kilka lat. Najlepiej zanim zrealizujemy swój pomysł, skonsultować go ze specjalistą znającym ofertę producenta. Fachowiec doradzi nam najkorzystniejsze rozwiązanie grzewcze.

Jaki grzejnik ?

Decydując się na rodzaj grzejnika przede wszystkim oceniamy go pod kątem estetyki, dopasowując go do wystroju wnętrza. Powinien współgrać z całą aranżacją pomieszczenia, ale musi posiadać wystarczającą moc do jego ogrzania, w każdych warunkach.

– Są to niezwykle istotne cechy – szczególnie gdy w procesie renowacji chcemy poprawić nie tylko walory estetyczne ale i komfort użytkowania danego wnętrza. Trzeba też wziąć pod uwagę, że grzejniki centralnego ogrzewania, różnią się pod względem materiału, z którego są wykonane, pojemnością wodną i konstrukcją. To właśnie budowa grzejnika wpływa na sposób przekazywania ciepła. Właściwie dobrany grzejnik powinien dostarczać taką ilość ciepła, by utrzymać w pomieszczeniu założoną temperaturę – mówi Jerzy Stosiek, dyrektor generalny firmy Zehnder Polska, producenta i wynalazcy pierwszego stalowego grzejnika żeberkowego na świecie.

Dopasuj rozmiar

Kiedy już znamy moc grzejników, możemy dobrać ich wymiary. Najpierw zastanówmy się, gdzie mają być zamontowane. Dostępne na rynku proste grzejniki płytowe mają bardzo ograniczone wymiary, a w trakcie renowacji niestety to wnętrze i ograniczenia architektoniczne definiują rozmiar grzejników. Najczęściej instaluje się je pod parapetem okiennym, a jeśli nie jest to możliwe, wówczas należy je zamontować obok, na ścianie zewnętrznej. Jednak w takim wypadku należy trochę zwiększyć ich moc, ponieważ zasięg oddziaływania grzejnika jest większy niż wówczas gdy znajduje się pod parapetem, gdzie zazwyczaj są największe straty ciepła.

– W naszej ofercie mamy różnorodne typy urządzeń grzewczych. Dany model grzejnika jest dostępny w kilku wysokościach i kilkunastu długościach. W pierwszej kolejności ustala się jego wysokość, następnie długość. Aby w danym pomieszczeniu mieć ten sam aspekt wizualny, różne moce, można zrealizować stosując różne modele grzejników o tej samej konstrukcji (żeberka, ściany grzewcze, konstrukcje rurowe) Kolejny krok to wybranie określonej mocy, która odpowiada potrzebom pomieszczenia – tłumaczy Jerzy Stosiek.

Aby zapewnić urządzeniu zamontowanemu pod oknem optymalne warunki pracy, należy zostawić 10 cm odległości między ich górną krawędzią a parapetem i dolną krawędzią a podłogą.

Z jakiego materiału?

Na rynku dostępne są urządzenia ze stali, aluminiowe oraz żeliwne. Obecnie najpopularniejsze są grzejniki stalowe zarówno żeberkowe, jak i TZW ŚCIANY GRZEWCZE, ze względu na duży wybór rozmiarów. Grzejniki płytowe posiadają ograniczone rozmiary stąd ich zastosowanie prawie zawsze powoduje zgrubny dobór mocy. Grzejniki stalowe cechuje szybka reakcja na zmiany zapotrzebowania na temperaturę, przekłada się to w korzystny sposób na oszczędność energii, a tym samym niższe rachunki.

Dokonując zakupu grzejnika warto skorzystać z asortymentu renomowanego producenta, wówczas będziemy mieć pewność, że nabywamy produkt wysokiej jakości, który zapewni komfortowe warunki w naszym mieszkaniu. Nie bez znaczenia jest forma w jakiej dana marka występuje na rynku – indywidualny importer nie zapewni takich warunków rozpatrywania ewentualnej reklamacji jak przedstawicielstwo fabryczne.

 Więcej na www.zehnder.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się