Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki

1539 odwiedzin
24 Sep 2015

Choć obecna temperatura za oknem sprawia, że ostatnią kwestią, o której myśli właściciel domu lub mieszkania jest ogrzewanie, jednak czas wiosenno-letni jest najlepszym okresem na wymianę instalacji grzewczej. Przed montażem nowych grzejników warto poznać wszystkie czynniki wpływające na efektywność ich pracy.

Optymalna temperatura we wnętrzu powinna wynosić ok. 20° C. Wybór właściwego punktu grzewczego, czyli miejsca w którym zostanie ulokowany kaloryfer, jest kluczem do utrzymania tej wartości nawet podczas najchłodniejszych miesięcy roku.

- Podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła – radzi Piotr Kolanowski, ekspert z Grupy Armatura. – Zainstalowanie ich w pobliżu okien, drzwi balkonowych i wyjściowych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję. Dzięki temu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu.

Te same zasady obowiązują podczas montażu grzejnika na ścianie zewnętrznej. Jeśli ich nie uwzględnimy - 10% energii zostanie zmarnowane, a temperatura będzie nierównomierna. Gdy w pokoju usytuowane są drzwi balkonowe lub wysokie okna sięgające podłogi, można zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia.

Dobre warunki pracy

Kiedy punkty grzewcze będą już zaplanowane, warto pamiętać o podstawowych zasadach instalacji i detalach, które mają znaczenie dla efektywności i trwałości wybranego rozwiązania. - Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm  – podpowiada ekspert z Grupy Armatura. Jeśli instalator zastosuje mniejsze odstępy, to tak, jak w przypadku złego usytuowania, konwekcja zostanie stłumiona, a ciepło będzie rozchodzić się nierównomiernie.

 

Kolejnym istotnym elementem jest długość i szerokość parapetu, który powinien być dopasowany do konkretnego modelu grzejnika. Jeżeli kaloryfer znajdzie się na ścianie wewnętrznej warto powiesić nad nim półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie się właściwie załamywać.

Ładna okolica

Estetyczna oprawa instalacji grzewczej to również nie lada wyzwanie. Problem ten często rozwiązuje się najłatwiejszym sposobem, tj. zasłaniając grzejnik meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania. Niestety w efekcie powietrze nie może swobodnie krążyć, a tym samym efektywność ogrzewania jest ograniczona. Podobnie jest z zasłonami oraz firanami, jednak w tym przypadku szkoda jest mniejsza, ponieważ tkaniny ograniczają cyrkulację zarówno ciepłego powietrza z grzejników, jak i izolują napływ chłodu z zewnątrz.

Dla lepszego wyglądu instalacji, warto wybierać kaloryfery dopasowane do szerokości okien. Powierzchnia grzejnika świadczy o jego mocy, która powinna być dokładnie określona w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego jeśli w pokoju o wąskich oknach potrzebna jest instalacja o większej sile, można zastosować krótszy grzejnik z większą liczbą płyt grzewczych. Warto pamiętać, że zbyt duży kaloryfer, a tym samym za wysoka temperatura w mieszkaniu to nie tylko większe rachunki, ale również złe samopoczucie domowników.

Więcej na www.grupa-armatura.pl

Galeria:
Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się