Jakie drzwi wewnętrzne dobrać do stylu wnętrza?

1142 odwiedzin
22 Dec 2021

W domu czy mieszkaniu mamy co najmniej kilkoro drzwi. Pełnią one bowiem wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim oddzielają poszczególne pomieszczenia, zapewniają nam prywatność, a także izolują od hałasów. W dodatku są ważnym elementem dekoracyjnym, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Czym kierować się zatem podczas zakupów? 

Drzwi wewnętrzne wymieniamy zazwyczaj raz na kilkanaście lat. Ich liczbę, wielkość i sposób otwierania wybieramy już na etapie budowy domu czy remontu mieszkania. Możliwa jest też późniejsza modyfikacja założeń początkowych, ale wymaga to nakładu pracy i wiąże się z dodatkowymi kosztami. Inwestorzy decydują się zazwyczaj na jednoskrzydłowe drzwi uchylne, lecz możliwości jest więcej. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzają się, np. rozwiązania przesuwne – gdy dysponujemy małym metrażem i liczy się każdy metr, czy dwuskrzydłowe – jeśli zależy nam na dużym, wygodnym przejściu do garderoby czy spiżarni. Drzwi mogą różnić się też designem. Jakie modele sprawdzą się więc najlepiej we wnętrzach nowoczesnych, a jakie w klasycznych?

Harmony Invest

Wymieniamy drzwi – od czego zacząć?

Zanim wybierzemy się do sklepu, należy wykonać pomiar drzwi oraz otworu drzwiowego – sprawdzamy w obu przypadkach szerokość i wysokość, a także grubość murów. Dzięki temu będziemy mogli wybrać odpowiednią ościeżnicę, czyli ramę, na której umieszcza się skrzydło drzwiowe. Występuje ona w wersjach: standardowej – stała szerokość od 6 do 10 cm (należy dokupić w tym wypadku dekoracyjne elementy maskujące) i regulowanej – pozwala na dopasowanie do otworu. Istnieje również możliwość ukrycia jej w ścianie.

Jeśli nasze drzwi mają szerokość mniejszą niż 80 cm, warto rozważyć ich poszerzenie, aby wygodnie się z nich korzystało. Trzeba podjąć także decyzję o kierunku otwierania, gdyż ma to wpływ na możliwość późniejszej aranżacji pomieszczeń. Mamy do dyspozycji drzwi lewe lub prawe. Zastanówmy się też, czy potrzebujemy drzwi pełnych, czy może z przeszkleniami. Te drugie sprawdza się w pomieszczeniach, które chcemy dodatkowo doświetlić. Pamiętajmy także, że drzwi do łazienki muszą mieć otwór wentylacyjny. Co więcej, wszystkie zakupione wyroby powinny pasować do siebie pod względem designu i kolorystyki. Najprostszym sposobem na aranżacyjny sukces jest postawienie na wykończenie zbliżone do barwy posadzki lub okien. Można także bawić się kolorami i wybierać na zasadzie kontrastu, aby uzyskać oryginalny efekt. Zakup konkretnego produktu zależy w dużej mierze od stylu, w jakim planujemy urządzić dom.

Niewidoczne drzwi do nowoczesnych wnętrz

Projektanci coraz częściej tworzą minimalistyczne projekty wnętrz, w których drzwi są praktycznie niewidoczne. To trend, który zyskuje na znaczeniu. A więc jeśli rozważamy aranżację domu w stylu nowoczesnym, warto rozważyć tę opcję. – Specjalna konstrukcja skrzydła umożliwia jego zlicowanie z powierzchnią ościeżnicy ukrytej w ścianie. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą popularność – tłumaczy Michał Andrzejak z POL-SKONE. – W ofercie POL-SKONE można znaleźć również drzwi z OŚCIEŻNICĄ KRYTĄ HARMONY, która nie wymaga skomplikowanego montażu. Możemy wybrać wersję malowaną w kolorze białym, czarnym lub wykończoną naturalnym fornirem drewnianym. Jeśli zależy nam jednak na idealnym dopasowaniu barwy skrzydła do ściany, warto zamówić je „surowe” w wersji do samodzielnego pomalowania. Dzięki temu zyskamy nieograniczone możliwości aranżacyjne – dodaje Michał Andrzejak. Pozostaje jeszcze wybór klamek. Najczęściej wybierane są one w takich kolorach jak: biały, czarny, złoty, srebrny, nikiel i mosiądz. Mogą mieć też różne kształty rozet i rękojeści – w tym wypadku warto zwrócić uwagę na proste formy. – Wobec tego sprawdzi się doskonale np. klamka PRIMAVERA, która ma nowoczesny wzór, pozbawiony zupełnie okrągłych elementów – podpowiada ekspert POL-SKONE.

Drzwi z czarną ościeżnicą do klasycznych wnętrz

W klasycznych wnętrzach króluje nieśmiertelne połączenie czerni i bieli. – Skrzydła drzwiowe w kolorze białym czy naturalnego drewna wyglądają fantastycznie w zestawieniu z ciemnymi dodatkami. Dlatego warto dobrać do nich czarne okucia drzwiowe, ościeżnice, a także dekory. Takie rozwiązanie jest powszechnie stosowane w pomieszczeniach tradycyjnych i w stylu Hampton – tłumaczy ekspert POL-SKONE. – Drzwi TIARA w kolorze białym w wersji z dekorem w czarnym aluminium na ościeżnicy DIN podkreślają idealnie piękno klasycznych wnętrz. Możemy wybrać również blachę czołową zamka magnetycznego oraz zawiasy DUO w kolorze czarnym, do czego idealnym dopełnieniem jest czarna klamka INVERNO – dodaje. Do czarnej ościeżnicy drzwiowej warto dobrać nietypowo czarne listwy przypodłogowe, dzięki którym aranżacja zyska jeszcze większą wyrazistość. Pamiętajmy, że stylizowane wyposażenie wnętrz pięknie komponuje się z prostymi formami drzwi, a więc wcale nie musimy wybierać skrzydeł z misternymi żłobieniami, aby wnętrze zyskało blichtr glamour.

Trudno wyobrazić sobie dom czy mieszkanie bez drzwi wewnętrznych. Producenci oferują rozwiązania o różnorodnym designie i kolorystyce, a więc każdy znajdzie produkt skrojony do swoich upodobań estetycznych. Jeśli zależy nam szczególnie na parametrach akustycznych, wybierzmy model z wypełnieniem z płyty pełnej, wyposażony dodatkowo w uszczelkę opadającą. Taka konstrukcja pozwala bowiem osiągnąć izolacyjność akustyczną na poziomie Rw=27 dB.

Więcej informacji na temat na  kampaniidobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: www.facebook.com/dobrymontaz/

Ostatnia modyfikacja: -/-
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się