Wybieramy idealne drzwi wewnętrzne

2120 odwiedzin
08 Dec 2017

Drzwi wewnętrzne, pięknie wykonane i idealnie wkomponowane, są prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia w naszym mieszkaniu czy domu. Aby tak się stało, trzeba zastanowić się nie tylko nad wyborem odpowiedniej konstrukcji, ale i surowca, z jakiego będą wykonane. Przy wyborze drzwi każdy detal ma znaczenie. Ich funkcja nie kończy się tylko i wyłącznie na oddzielaniu od siebie pomieszczeń. Odpowiednio dobrane muszą mieć również właściwości termoizolacyjne i akustyczne. Ponadto w zależności od pomieszczenia mają ułatwiać wentylację czy doświetlać pomieszczenia. Jak sobie poradzić z tymi wyzwaniami?


Po pierwsze - materiał


 W przypadku drzwi najlepszym wyborem jest drewno. Na rynku istnieją co prawda tańsze odpowiedniki, takie jak fornir czy okleina, jednak swoimi właściwościami i wyglądem nie dorównują naturalnemu surowcowi. Drewno to doskonałe połączenie trwałości oraz piękna. Surowiec jest także doskonałym izolatorem. Co ważne, drzwi można wykonać właściwie z każdego gatunku. 


- W przypadku drzwi, wybór gatunku zależy od gustu i upodobań Klienta. Zwolennicy jasnych barw chętniej wybiorą na przykład nasz rodzimy jesion, a osoby stawiające na ciemniejsze tony - egzotyczne kosipo czy teak - mówi Stanisław Marchewka, prezes zarządu Marchewka Schody - Podłogi - Wnętrza. 


Realizacja drzwi drewnianych_fot. Marchewka


Realizacja drzwi wykonanych z drewna_Fot. Marchewka

Postawmy również na drewno warstwowe, a nie lite. Taki rodzaj surowca nie ulega odkształceniom, nie pręży się i nie odparza, a jego włókna nie zwężają się. Pamiętajmy również, że dobrze wykonane drzwi nie będą skrzypieć. 


Po drugie - konstrukcja


 Kluczowy dla naszej wygody jest sposób montażu drzwi oraz sposób ich otwierania. Istnieje ogólna zasada, zgodnie z którą te do pokoi powinny otwierać się do środka, a te prowadzące do łazienki lub toalety - na zewnątrz. Jakkolwiek to, na jaki typ konstrukcji się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. Spośród jakich rodzajów możemy wybierać? Dużej ilości miejsca wymagają drzwi wahadłowe. Jednak są bardzo praktyczne - zamykają się samoczynnie,  za pomocą ruchu wahadłowego. Innym typem wymagającym sporej przestrzeni są drzwi rozwieralne - tradycyjny model, którym najczęściej zamykamy pomieszczenia. Mogą być jedno- lub dwuskrzydłowe. Decydując się na nie musimy jednak już na początku wiedzieć, czy potrzebne są nam takie, które otwierają się na lewą lub na prawą stronę. Gdy nie mamy do dyspozycji zbyt dużej ilości miejsca, warto zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi lub składanymi. Te pierwsze zachodzą na ścianę lub chowają się w niej, a drugie (zwane inaczej łamanymi lub harmonijkowymi) po otworzeniu składają się jak parawan. Drzwi drewniane o dwuskrzydlowej budowie_fot. Marchewka


Drzwi o budowie dwuskrzydłowej, Fot. Marchewka


Po trzecie - detale


 Po wybraniu właściwej konstrukcji, czas pomyśleć o detalach. Osoby ceniące sobie prostotę w wystroju wnętrz lub po prostu nie chcące go dodatkowo przytłaczać, chętnie wybiorą proste i gładkie drzwi.  Jednak pamiętajmy, że dodatkowe elementy nie tylko doskonale podkreślają charakter pomieszczenia i uzupełniają jego wystrój, ale mogą być bardzo funkcjonalne. Na przykład wszelkiego rodzaju wypełnienia szklane doskonale doświetlą pomieszczenia. Rynek oferuje obecnie wiele rodzajów takiego szkła: od przezroczystego, przez matowe, aż po barwione, a nawet witrażowe. Natomiast na przykład w drzwiach prowadzących do sypialni, gdy zależy nam na prywatności, dobrym rozwiązaniem dekoracyjnym jest ozdobna płycina lub rzeźbienie. 


Drzwi klasyczne z drewna_fot. Marchewka


Klasyczne drzwi wykonane z drewna, Fot. Marchewka


Solidnie wykonane drzwi drewniane, o przemyślanej budowie to z pewnością inwestycja na lata. Decydując się na nie, warto uzupełnić wystrój wnętrza innymi detalami z tego surowca, na przykład sufitem, podłogą lub komodą czy stołem. 


Drzwi wykonane z ciemnego drewna_fot. Marchewka


Drzwi wykonane z ciemnego drewna, Fot. Marchewka


 Więcej informacji: www.marchewka.pl

Ostatnia modyfikacja: 08 Dec 2017
Powiązane artykuły:


Zapisz się
do naszego
newslettera

Powyższe pole jest puste. Wpisz swój adres e-mail, po czym kliknij Zapisz się